Економија

Државна штедња као рулет

Од почетка 2008. до данас НБС је смањивала учешће депозита на рачунима у иностранству. За одбрану курса динара из резреви утрошено око1,3 милијарде евра

КУПОВИНА записа сигурнији је, бар према проценама стручњака НБС, начин да се сачувају девизне резерве него што је полагање средстава на рачуне светских банака.

Стоји да су, на међународном финансијском тржишту, од избијања кризе, преко ноћи бројне првокласне банке изгубиле дотадашње, највише рејтинте. Али, стоји и то да су, рецимо, сви они, а понајвише светски осигуравачи, силан новац изгубили зато што су улагали у записе које је издавала Грчка.

Како кажу у нашој централној банци, они помно прате дешавања на светском финансијском тржишту и у складу с тим ажурирају списак банака у којима држи део девизних резерви.

ОДБРАНА НАРОДНА банка Србије досада је за одбрану курса утрошила око 1,3 милијарде евра из девизних резерви. Током јула, за интервенције на међубанкарском девизном тржишту исплаћено је 44,5 милиона евра.

 – Највећи део девизних резерви држимо у иностраним најбољим банкама. А девизне резерве наше земље, према последњим подацима НБС, износе 10,14 милијарди евра. Највише новца централна банка троши за одбрану курса, плаћања према иностранству и за домаће обавезе – подсећају у централној банци. Иначе, тачан списак институција у којима се налазе девизне резерве су државна тајна.

Од почетка финансијске кризе 2008. године до данас Народна банка Србије је смањивала учешће депозита на рачунима у иностранству и број банака код којих је пласирала средства. Такође, подсећају у централној банци, у структури депозита смањивана је рочност депозита, а истовремено је повећано учешће државних обвезница најразвијенијих земаља, тако да су почетком 2008. године средства на рачунима у иностранству у укупним девизним резервама износила 35,2 одсто, а крајем јула текуће године 11,9 одсто, док је учешће иностраних вредносних хартија у девизним резервама повећано у овом периоду са 60,6 одсто на 74,8 одсто.

Почетком 2008. године пласмани код централних банака износили су 29 одсто од укупних средстава пласираних код иностраних банака, да би крајем јула ове године достигли ниво од 80,4 одсто.

– Народна банка Србије пласира девизне резерве по тржишним каматним стопама које се крећу у зависности од износа и рочности пласмана – истичу у НБС.

 

Новости

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!