Економија

Дуг амерички, пад акција светски

Д. САВИЋ | 08. август 2011. 20:58

Пад кредитног рејтинга САД оборио вредност акција на берзама широм света. Нови рекорд цене злата – 1.700 долара. Обама: САД ће увек бити земља троструког ”А”

ОДЛУКА међународне агенције за кредитне рејтинге “Стандард и Пурс”, да снизи врхунски рејтинг САД, “потопила” је вредност акција у свету на најнижи ниво за последњих 11 месеци.

Кредитни рејтинг САД снижен је са врхунског ААА за један степен, на АА плус. Негативна прогноза која је пратила овај корак, први пут од 1917, када је уведено кредитно рангирање, била је довољна да пошаље глобални сигнал да се смањује поузданост највеће светске привреде да отплати своје дугове.

За берзе је овај сигнал надјачао вредност скорашњег договора постигнутог у америчком Конгресу о подизању границе америчког дуга за 2,4 билиона долара са садашњих 14,3 билиона, чиме је избегнут банкрот САД. Од помоћи није била ни одлука Европске централне банке (ЕЦБ) да купи државне обвезнице великих али посусталих економија еврозоне, Италије и Шпаније.

 

САМО ЛИЧНО 
ПРЕМА анкетама, Обама остаје популаран као личност, па се демократе надају да се може поновити ситуација из 2004, када су многи бирачи, незадовољни резултатима Џорџа Буша, ипак закључили да га не треба замењивати усред рата у Ираку и економских изазова. – Када су људи уплашени већа је вероватноћа да ће подржати човека кога знају него да ризикују са неким ко им је непознаница – сматра стратег демократа Карен Фини.

 

Од краја јула, европске акције су изгубиле 932 милијарде долара, више од комбинованих економија Грчке, Италије и Португала. Прошле недеље је “одувано” 2,5 билиона долара вредности светских акција. Светски индекс акција МСЦИ у понедељак је пао за 1,4 процента, на најнижи ниво од септембра прошле године. Акције на тржиштима у развоју пале су за 3,3, процента.

Али, зато је сада главно уточиште за инвеститоре – злато, забележило нови пораст вредности. У понедељак се фина унца, која тежи нешто више од 30 грама, продавала за 1.700 долара.

Следећи непогрешиво сопствену логику, берзе се, очито, не уљуљкују покушајима политичара индустријализованих земаља да обезбеде функционисање финансијских тржишта. После “Стандарда и Пурса”, очекивања су да ће и друге међународне агенције да следе исти пут смањивања кредитног рејтинга САД, економије број један, која, међутим, бележе ниску стопу раста, високу незапосленост и презадуженост. Агенција “Мудис” у понедељак је поновила претњу да ће да снизи рејтинг САД пре 2013. уколико се још смање економски перформанси и фискална слика у Америци.

– Неће проћи дуго пре него што и друге агенције за рангирање почну да следе пут “Стандард и Пурса”, имајући у виду стање у коме се САД налазе – преноси Ројтерс изјаву Ангулса Кембела из “Капитал спредса”.

 

ЕВРО И ДОЛАР 
ЕВРО је пао у односу на долар, који је повратио део ранијих губитака према корпи главних валута. Аналитичари предвиђају да ће евро да настави да се бори, пошто је Европска централна банка куповином државних обвезница дала привремену ликвидност тржиштима оптерећеним дуговањима, што ће ипак учинити мало за побољшање фискалних проблема у региону. Стручњаци примећују да, док ЕЦБ купује италијанске државне обвезнице, покушавајући да одржи стабилност у еврозони, инвеститори чине управо супротно, покушавајући да се реше италијанског ризика.

 

Паралелно са кредитним рејтингом и дужничком кризом САД “климају” се и шансе за останак у Белој кући америчког председника Барака Обаме на изборима 2012.

– Економски ветрови с којима је Обама суочен изузетно су тешки, а овакав ниво песимизма јавности и трајање негативних трендова одавно нису виђени – каже Карлин Бауман, аналитичар јавног мњења из Америчког предузетничког института.

Анкете показују да бар две трећине Американаца сматра да земља иде у погрешном правцу. Поверење потрошача је на најнижем нивоу у последње две године, а већина не одобрава начин на који Обама води економију САД. У последњој недељи јула, према “Галуповој” анкети, Обама је уживао подршку 42 одсто анкетираних.

Пад рејтинга председника из редова демократа даје нову наду републиканцима. Они планирају да што чешће подсећају бираче на све што се дешавало под Обаминим вођством – губитак радних места, заустављени економски опоравак, стагнацију на тржишту некретнина. Они су критике на рачун председника већ заоштрили када је у петак снижен кредитни рејтинг САД.

Но, и републиканце раздиру унутарстраначке зађевице између активиста конзервативног покрета “Чајанка” и умереније фракције, па морају да нађу кандидата који би био дорастао Обами. Мит Ромни, који засад има највише изгледа да буде републикански кандидат за председника, наговестио је да ће републиканци направити општу изборну стратегију циљаних критика Обаминих економских резултата. Ромни, међутим, заостаје за Обамом у анкетама, а суочен је са изазовима и у конзервативној бази сопствене партије.

ОБАМА: САД ЋЕ УВЕК БИТИ ЗЕМЉА ТРОСТРУКОГ ”А”

Амерички председник Барак Обама изјавио је данас да ће САД увек бити земља троструког ”А” , иако је у петак изгубила такав кредитни рејтинг, и позвао Конгрес да што пре усвоји законе који ће помоћи отварању нових радних места.

Он је, у првом реаговању на одлуку агенције ”Стандард енд Пурс” да кредитни рејтинг САД спусти са најбољег ААА , на АА+ , рекао да до тога није дошло због америчке неспособности да плаћа своје дугове, већ зато што се сумња у способност политичког система да делује.

Увек ће бити фактора на које се не може утицати, тржиште ће расти и падати, али то је Америка. Шта год да каже нека агенција за кредитни рејтинг, увек смо били и бићемо земља троструког ”А” , рекао је Обама у обраћању новинарима.

Према његови речима, финансијска тржишта широм света и даље верују да је амерички кредитни рејтинг ААА, са чиме се слажу и инвеститори. ”Али то значи да немамо проблем. Није нам потребна агенција за кредитни рејтинг да нам каже да нам је потребан избалансирани дугорочни приступ уравнотежењу дефицита”, рекао је Обама и додао да је добра вест што се ти ”проблеми могу одмах решити и што знају како да их реше.

Председник САД је рекао да није проблем у самом дугу, већ у решењу проблема дефицита на дужи рок.

Зато се, додао је, поред већ постигнутих договора о смањењу државних трошкова, морају начинити још два додатна корака – пореска реформа којом ће они који то могу дати правичинији допринос, и умерена прилагођавања програма здравственог осигурања .

Према његовим речима, зато нису потребни никакви радикални кораци, већ здрав разум и компромис.

”Није проблем у недостацима добрих идеја и плановима, већ у политичкој вољи у Вашингтону, односно одбијање да се оно што је добро за земљу стави изнад личног и партијског интереса и идеологије. То мора да промени”, нагласио је Обама.

Он је додао да је одлука о смањењу кредитног рејтинга Америци пружио нови осећај хитности.

Наводећи наставак пореских олакшица на плате, наставак исплата помоћи за незапослене, и помоћ компанијама за послове на обнови инфраструктуре, као кључне предлоге за бржи раст привреде, Обама је додао да се Конгрес може тиме позабавити одмах после летње паузе.

То су све идеје са којима су се републиканци традиционално слагали, па нема разлога да то опет не учине , рекао је председник САД.

 

Новости

 

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!