Свет

Екстремни ислам највећа претња у БиХ

Спољни насилни исламски и екстремистички идеолошки утицаји и присуство радикалних група на простору бивше Југославије извори су потенцијалних терористичких претњи у БиХ, наведено је то у извештају о тероризму у 2012. години чији је аутор Канцеларија за борбу против тероризма Стејт департмента.

На овакво стање упозорено је и у извештају о стању безбедности Министарства безбедности БиХ за прошлу годину, наводећи да селефијски покрет у БиХ броји више од 100.000 чланова, а све више њих, али и оних из западне Европе који су пореклом са ових простора, одлази на сиријска ратишта где се сусрећу са екстремистичким и терористичким организацијама и додатно радикализују, те траже следбенике у БиХ.

Иако наводи да је БиХ повећала капацитете за борбу против тероризма и остала кооперативан партнер у међународној борби против тероризма, Стејт департмент истиче да велики проблем представља координација између безбедносних и полицијских тела.

Верске заједнице

У извјештају се наводи да главне верске заједнице у БиХ сарађују путем Међурелигијског већа, како би промовисали толеранцију и супротставили се насилном екстремизму.

“Заједничка радна група за тероризам наставила је да ради на побољшању координације између безбедносних и полицијских агенција како би се успешније бориле са потенцијалним терористичким претњама и боље реаговале на нападе”, наводи се у извештају и додаје да се ова група суочила са буџетским изазовима и фрагментираним безбедносним и законодавним сектором, што координацију чини тешком.

Истакнуто је да изазов у координацији представља преклапање надлежности, што је посебно видљиво у Сарајеву, где постоје најмање три одвојене полицијске јединице које имају надлежност да реагују на терористичке инциденте.

Члан Заједничке комисије за одбрану и безбедност Парламента БиХ Сташа Кошарац рекао је да је сасвим јасно да постоје екстремне исламске групе у БиХ, што је показао и извјештај о раду Обавештајно-безбедносне агенције БиХ.

“Не постоји политичка воља, пре свега у ФБиХ, да то питање буде стављено на дневни ред како би се кроз законе и институције решавало за добробит грађана – рекао је Глас Српске Кошарац и додао да је, док се то не деси, “питање дана када се може десити још који терористички акт у БиХ”.

 

Глас Српске

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!