Србија

Енергетски систем нисте стабилизoвали јер сте секли уши да закрпите дупе! Колико је коштала та лажна стабилизација?

Државна секретарка Министарства рударства и енергетике Јованка Атанацковић изјавила је да су сви капацитети у термоелектранама на мрежи и иду ка достизању максимума производње електричне енергије, истичући да су рудари најзаслужнији за то што имамо довољно електричне енергије.
Електроенергетски систем се, према њеним речима, стабилизује и има довољно топлотне и електричне енергије.
„Министарство рударства и енергетике, заједно са свим јавним предузећима у сектору производње и дистрибуције, свакодневно ради на томе да се систем потпуно стабилизује“, рекла је за ТВ „Прва“ Атанацковићева.
Истакла је да се не може рећи да је систем стопроцентно стабилизован, али да се свакодневно ради на томе да се обезбеди довољно електричне и топлотне енергије и за домаћинства и за привреду.
„Држава је правовремено реаговала и захваљујући томе што смо финансијски стабилни, сачували смо енергетску безбедност. Хвала свим радницима Електропривреде, рударима који непрестано раде у тешким условима, они су најзаслужнији за то што имамо довољно електричне енергије. Они нису и не могу бити одговорни за кризу, за то је одговорна управа ЕПС-а“.
Она је подсетила да је Министарство рударства и енергетике у априлу формирало Радну групу за праћење сигурности снабдевања енергијом и енергентима и да су од менаџмента „Електропривреде Србије“ добијали писмене и усмене извештаје о томе да је све спремно за зимску сезону и да неће бити проблема.
„Последњих годину дана указујемо на то да се ЕПС-ом лоше управља, да планирање није адекватно, да нема нових инвестиција, подсетићу да ЕПС није изградио ниједан електроенергетски капацитет 30 година. Зато што управа ЕПС-а није на време планирала ремонте, зато што није било нових капацитета, није било модернизације постојећих, дошли смо у ову ситуацију“, оценила је Атанацковићева.
Она је поновила да енергетска криза потреса цео свет, као и да цене електричне енергије на европским тржиштима и даље расту, па је јуче мегават-час коштао 420 евра, а почетком године био је 50.
„Угаљ који користимо је најлошијег квалитета, то је лигнит најниже калоријске вредности, а ако хоћемо да будемо енергетски безбедна и независна земља, морамо имати и друге изворе и ОИЕ и гас и да разговарамо о нуклеарној енергији“, навела је државна секретарка, саопштило је Министарство рударства и енергетике.
Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!