Економија

ЕУ без пензионог фонда

28.01.2012. –

По признању европског комесара за питања запошљавања, социјалне проблеме и политику социјалне интеграције Ласла Андора, европске владе у условима актуалне финансијско-економске кризе просто немају други избор него да деле бреме економских проблема са својим грађанима. Треба повећати и пензиону границу у свим земљама, и увећати пензионе доприносе, при чему чинити то истовремено. Међутим увећање датих доприноса заједно са другим мерама затезања каишева може да доведе многе земље ЕУ на ивицу социјалног колапса. О детаљима наш коментатор Петар Искендеров.

Ако говоримо укратко, суштина предлога Европске комисије састоји се или у потпуном укидању пензионе границе, или у његовом значајном повећању до 75 година, истовремено у свим државама ЕУ. Последњих година просечна старост за одлазак у пензију у ЕУ колебала се око 61-62 године, заоставши само за Јапаном (70 година) и САД (65 година). При томе, по прорачунима експерата Европске комисије, за 10 година потребно је максимално увећати обим пензионих фондова. Упоредо са тим, демографске тенденције сведоче о прогресовном старењу становништва Европе, које је у стању да поједе сваки пензиони фонд.

На први поглед, у насталој ситуацији потпуно укидање пензионе границе заиста може да се учини као најмање зло. У сваком случају, Ласло Андор мисли управо тако. Наводно, пензионери су сада заинтересовани да раде дуже и помажу да се избалансирају државне финансије, наводи мишљење европског комесара руски лист Комерсант Власт.

Ипак сличне оцене очигледно не наилазе на разумевање земаља као што су Белгија, Велика Британија, Бугарска – где су последње недеље већ одржане масовне акције протеста против увећања старосне границе за одлазак у пензију. При чему бугарска влада је предложила да се граница помери само за једну годину – али била је приморана да одступи.

У случају потпуног укидања страросне границе за одлазак у пензију управо радно способно становништво којег је све мање биће приморано да издржава своје очеве, мајке, деде и бабе. За државни буџет је то вероватно благо, али за социјалну стабилност предлог Европске комисије је највероватније реална опасност.

Ипак тешко да за све треба оптуживати руководеће органе ЕУ. Они делују само у оквиру оних овлашћења која су им дала националне владе. А последњима је понекад повољно да пребацују на исту ту Европску комисију сопствене проблеме и промашаје, између осталог буџетске и финансијске, истакао је у разговору за Глас Русије шеф одељења за политичке интеграције Европског института РАН Николај Кавешњиков.

Годишњи буџет ЕУ у целини као организације тренутно износи око 140 милијарди евра. То са своје стране чини око 1% унутрашњег бруто производа земаља чланица ЕУ. Мешутим, обим националним буџета чини око 40% унутрашњег бруто производа. Тако на располагању влада држава чланица ЕУ постоје средства око 40 пута већа него у организацији као таквој. И проблеме пезионих фондова и издвајања ипак треба да разматрају саме владе. Друга је ствар што је тиме сложено и политички опасно бавити се са тачке гледишта очувања подршке бирача.

Тако да решавање проблема баласна пензионих и других социјалних трошкова у скорије време може да постане ствар преживљавања не само ЕУ или зоне евра, већ и владајућих елита у конкретним европским земаљама.

 

Извор: Голос России

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!