Свет

Европљанима прети беда до смрти

Европски модел социјалне државе мора да се промени и прилагоди, иначе ће га разорити дужничка криза и мере штедње које су последица кризе.

Уколико се так модел сруши, велики број људи пашће испод линије сиромаштва и неки ће чак бити у трајном сиромаштву из ког ће им бити тешко да се извуку до краја живота.

Тај и други слични, подједнако црни закључци произлазе из прегледа запослености и социјалног стања у ЕУ у 2012., који је, на готово 500 страница, објавила Европска комисија, а преноси Вечерњи лист.

Социјално стање у ЕУ је забрињавајуће. 

“Незапосленост је досегла ниво какав нисмо забележили у готово две деценије. Приходи домаћинстава падају, а опасност од сиромаштва и искључености из друштва непрестано расте,“ каже европски повереник Ласло Андор, који је представио овај годишњи преглед. 

Сиромаштво се враћа у Европу 

Документ не прописује решења па тако и не каже како прилагодити европски модел социјалне државе (аутори само кажу да то треба учинити “на различите начине у различитим државама”), али даје гомилу података које затим помно анализира и на површину извире слика Европске уније која је у 2012. из лоше економске и социјалне ситуације прешла у још гору. 

“Групе којима прети трајно сиромаштво су младе, одрасле особе, неактивне или незапослене жене, самохране мајке, старији радно способни грађани који су престали да раде…”, наводи се у анализи. 

Али док Европљани у неким земљама (Бугарска, Грчка, Италија…) падају испод границе сиромаштва и не успевају се довољно брзо и у довољно великом броју дигну изнад те границе, у земљама попут Аустрије, Француске и Велике Британије ипак се догађа другачији тренд: тамо је у 2012. велики број људи пао испод границе, али велики број људи се и попео изнад границе сиромаштва. То говори да не постоји један европски модел социјалне државе, већ више различитих, мање и више модела у више различитих земаља.

Смањење плата у развијеним земљама 

Овај Комисијин документ изазвао је поприлично забринуте реакције, а за неке је он још једна потврда да мере штедње нису добре за Европу. Чак и ако анализа показује да немачки модел функционише, а да неки други “јужњачки” модели не функционишу, треба се запитати у чију корист немачки модел функционише, каже посланица Европског парламента и немачка левичарка Габријел Цимер. 

“Сигурно не функционише у корист најслабије плаћених радника чије су плате неколико пута смањене у име повећања конкурентности, чиме је знатно повећана разлика између богатих и сиромашних. И сигурно не функционише у корист јужних Европљана, који купују релативно јефтине немачке производе и услуге наносећи штету својој производњи,“ каже Габријел Цимер.

 

Вечерњи лист

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!