Економија

ГАСПРОМ ЕВРОПИ НУДИ ДИЈАЛОГ

Александар Медведев

субота, 18. фебруар 2012

Хладни талас би требало да покрене расправу хладних глава о европским енергетским политикама. „Гаспромове“ инвестиције у гасоводе „Северни“ и „Јужни ток“ и складишта не дешавају се захваљујући већ упркос новом приступу регулацији енергетске инфраструктуре у Европи и снажној политичкој обструкцији.

Мраз је дошао касно ове зиме, али је са собом донео веома ниске температуре, лед и снег у већини делова Евроазије, па чак и Северне Африке. Европска енергетска потражња, која је била скромна због опадајућих економија и благе зиме, преко ноћи је скочила. У кратком временском периоду, од Божића до почетка фебруара, потражња за природним гасом из Русије повећана је за 50 %. А када су чак и на мраз отпорни Руси одврнули радијаторе на максимум, потрошња гаса се приближила рекордним висинама.

 

ГАСПРОМ ЕВРОПИ НУДИ ДИЈАЛОГ                                                                                                                                                                                                          Александар Медведев

Гаспром је брзо реаговао на овај скок у потражњи повећањем производње гаса до горње границе. С обзиром да се узводни гасоводи никада не дизајнирају за константну екстремну потражњу, јер би то било економски неодрживо, ми смо упоредо почели са повећаним подизањем гаса из наших подземних складишта, која смо изградили широм Русије и Европе. Ова двострука стратегија је стандардна процедура у случају хладних таласа и она нам је омогућила да испоручимо чак 99 % од целокупне потражње гаса свакога дана у месецу јануару. Међутим, како се хладан талас продужио и у фебруару, испоставило се да је укупна потражња Европе сувише велика да би у потпуности била задовољена свежим залихама.
Само Русија сигуран испоручилац
Тренутни вишак потражње, који није покривен уговорима о снабдевању између Европе (укључујући и Турску) и њених главних добављача, требало би решавати заједничким напором свих водећих извозника гаса. „Гаспром“ покрива, отприлике, једну четвртину ЕУ потрошње гаса. Сходно томе, могло би се очекивати да добављачи ван Русије покрију око три четвртине додатне потражње. Али истина је да се, заправо, сви добављачи, укључујући локалне, као и оне из Алжира, Азербејџана, Ирана, Либије и Норвешке, боре да испуне изузетно високе и дуготрајне наруџбине својих клијената.

 ГАСПРОМ ЕВРОПИ НУДИ ДИЈАЛОГ

Спот тржишта, које су многи уздизали као нову окосницу европског снабдевања гаса, у тренутку су пресушила и проузроковала пораст цена за 60 %. ТПГ товари, такође, нису били доступни на време и у довољним количинама, да би имали утицаја на ситуацију. Високо субвенционисани обновљиви извори енергије нису могли да одговоре на захтев тржишта: не можете натерати сунце да сија нити ветар да дува, ма колико било хладно. У том смислу је хладни талас послужио као освешћивање за све оне који верују да пуко проглашење зелених енергетских циљева и либерализација тржишта могу бити довољни да у скорије време претворе визију у реалност.
У оваквој ситуацији „Гаспром“ остаје одлучан у намери да учини све што може да достави додатне количине гаса – у неким случајевима чак и изван уговорних права купаца – онима у најтежим условима како би осигурали рад фабрика и грејних погона.
Нажалост, у неким земљама и то неколико дана, нисмо успели да испунимо изузетно повећану потражњу. То је углавном због ригидности у систему снабдевања, укључујући и физичку локацију, доступан капацитет гасовода и одлив у транзитним земљама дуж гасовода. Штавише, подизање гаса из наших и подземних складишта наших партнера, помогло је у спречавању приметних прекида и наши партнери теже да подрже овај став.

ГАСПРОМ ЕВРОПИ НУДИ ДИЈАЛОГ

                                                                                                                                                                                                                 Северни ток

Гасна индустрија – дугорочан бизнис
Тренутне флуктуације у потражњи откриле су и чињеницу да је гасна индустрија дугорочан бизнис. Било би крајње нереално веровати да се може очекивати од Гаспрома – или било које велике гасне компаније – да у кратком року испоручи велике додатне количине гаса. Молекулу метана треба недељу дана да стигне до европских потрошача из гасних поља крајње северне области Русије. Развој гасних поља захтева много времена и новца. Компаније могу преузети ове ризике само ако имају обезбеђену дугорочну потражњу. Гаспром има највеће резерве гаса на свету, али је одлучио да одложи развој главног гасног поља Бованенково, јер Европска унија није успела да дефинише улогу коју треба природни гас да има након истека периода дефинисаног нашим тренутним уговорима. Ако не поручите јело, нико вам га неће скувати.
Уска грла снабдевања гасом могу бити ублажена само ако регулаторно окружење подстиче инвестиције. Европи је потребно више гасних поља, више гасовода и више складишних капацитета гаса уколико жели да одговори на будуће енергетске захтеве, а да притом држи под контролом трошкове и емисије. Гаспрому се допада и спреман је за ово такмичење, али озбиљно сумњам да ће модел либерализације тржишта гаса, који предлаже Европска комисија успети то и да донесе. Неколико енергетских добављача је било приморано да прода своје инфраструктуре под регулаторним притиском. Али пензиони фондови и други финансијски инвеститори, који су купили ове инвестиције, учинили су то како би остварили профит, а не да би развијали гасну инфраструктуру која је Европи потребна.

ГАСПРОМ ЕВРОПИ НУДИ ДИЈАЛОГ

                                                                                                                                                                                Трасе гасовода Јужни ток, Набуко и Северни ток

Гаспром и неколико његових партнера још увек имплементирају инфраструктурне пројекте. „Северни ток“ (Норд Стреам), балтички гасовод који је недавно постао оперативан, доприноси побољшању енергетске кризе, али не још увек у пуном капацитету. „Јужни ток“, планирани гасовод, који би требало да буде пуштен у ток 2015. године, пружиће исту сигурност за Југоисточну Европу. Треба напоменути да се ове инвестиције у флексибилност и стабилност не дешавају захваљујући, већ упркос новом приступу регулацији енергетске инфраструктуре у Европи и снажној политичкој обструкцији.
Ми смо уверени да су тренутни проблеми снабдевања изазвани упорним мразевима само привремена главобоља, која ће брзо бити превазиђена, захваљујући усаглашеним мерама добављача и купаца на велико. Међутим, ова хладна криза је указала на постепено стварање системске кризе на европском тржишту гаса. Европи је потребна једна дебата хладних глава о томе како привући будуће инвестиције у овом кључном енергетском сектору.

(Аутор овог оп-ед чланка је заменик председника УО „Гаспрома“ и генерални директор „Гаспром еxпорта“)

 

Балкан Магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!