Црна Гора

Хиљаде очајника са севера Црне Горе хрле у Немачку

Више десетина аутобуса, пуних житеља Рожаја, Пљеваља, Бијелог Поља, Плава и других места са севера Црне Горе(јужног Санџака) отпутовало је последњих дана, углавном преко новопазарских аутопревозника, у Немачку, само ретки продужили су у Луксембург, Белгију, Холандију и скандинавске земље.

Лажна обећања

– Не знам шта се дешава на северу Црне Горе и зашто толико људи сада одлази у Немачку. Чињеница је да људи одлазе због незпослености и у потрази за бољим животом, али има и пуно гласина и лажних обећања, бојим се да ће се многи разочарати, а и да ће бити враћени. Из србијанског дела Санџака нема масовних одлазака, оне који одлазе углавном чека посао и ретко ко одлази да би тражио азил – каже Кадрија Мехмедовић, председник НВО Реинтеграција у Новом Пазару.

Одлазиле су целе породице, из градова и села, тврдећи да их у бели свет терају: беда, велика незапосленост, мале плате и безперспективност. Неки су истицали да су продали последњу краву, кола или су од комшија и рођака позајмили евре да би се домогли Немачке.

– Радим у једној приватној трговини и месечно зарађујем 150 евра којима не могу да прехраним ни себе, а камоли петочлану породицу. Пријатељи из Хановера саветовали су ми да кренем, не знам шта ме чека у Немачкој, можда ће нас и вратити, ако останемо сигурно ће нам бити боље, јер у Рожајама немамо никакве перспективе – каже Синан Х. кога срећемо на аутобуској станици у Новом Пазару.

Према информацијама невладиних организација са севера Црне Горе сви путеви воде углавном у Доњу Саксонију у градове Гослер и Брауншвајг, јужно од Хановера, који наводно примају дошљаке из Црне Горе и других држава на Балкану.

У Бијелом Пољу, Рожајама, Пљевљима и Плаву тврде да Оливер Јунк, градоначелник Гослера, некада рударског града, који пати од мањка становника, позива азиланте из других градова у Немачкој да дођу у овај град коме су наводно потребни кадрови свих профила.

– Наши који су отишли јављају да ће се улазак у Немачку одобравати још кратко и да они који траже азил добро пролазе и имају солидна примања, због тога сам одлучио да за 1.000 евра продам мог старог голфа и са породицом кренем у неизвесност, не знам шта ме чека у Немачкој, покушаћу да се докопам тог Гослера и тражим азил, а потом, како нам бог да – истиче Мухарем Д. из Плава који преко Новог Пазара одлази трбухом за крухом.

Невладина организација Евромост из Рожаја упозорава да хиљаде људи остаје без посла и да спас траже у Немачкој и другим земљама Европске уније. По подацима ове НВО од Нове године у Немачку је са севера Црне Горе отишло више од 3.500 житеља, а само уочи Првог маја, за пет дана, више од 700.

Многи чекају распуст

На северу Црне Горе страхују да би прави егзодус могао уследити током јуна, одмах после завршетка школске године.

– Још стотине породица жели у Немачку или неку другу европску земљу, чим деца заврше школу првим аутобусом кренуће пут Хановера који је постао нека врста прихватног центра за невољнике из јужног Санџака – каже један од житеља Рожаја који се такође спрема на пут.

Д. Н. Петровић – Вести

фото: Ројтерс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Sa severa Crne Gore u zagradi juznog Sandzaka.Pitam autora,sta je bilo pre sandzacenja I fakufljenja na tim prostorima.Zasto se potencira nekakav juzni Sandzak ako je to vec sever Crne Gore!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!