Економија

ИКЛ: Празне зграде и стомаци

Репортери “Новости” у обиласку изгубљених београдских предузећа: Индустрија котрљајућих лежаја. Зграда аветињски пуста, преостали радници без плате већ 11 година

ГОТОВО да нема детета које је расло у Београду а да се бар једном није играло у напуштеној згради, или да су га старија деца насамарила и одвела у неки празан објекат да “види духа”. Велики број кућа и зграда у престоници, нарочито у центру, опустео је пре више година, па и деценија.

Међутим, иако добар део ових објеката “отпада” на стамбени простор, доста је и оних у којима су некада боравила јавна предузећа и установе. Једно од њих, некадашња Индустрија котрљајућих лежаја (ИКЛ), лоцирана у самом центру града, између улица Кнеза Данила, Старине Новака, Станоја Главаша и Далматинске, већ годинама је аветињски пуста.

Некада је запошљавала 2.500 радника, почетком деведесетих “окретала” око 100 милиона долара годишње. Данас, око 330 преосталих радника није примило зараде од 2001, читавих 11 година! Директор ИКЛ, Ђоко Варгаш, ухапшен је 2010. године због сумњи да је учествовао у малверзацијама око продаје зграде ИКЛ, која је износила 7,5 милиона евра. Преко свега тога, пожар је 2006. године уништио половину погона који се простире на око 5.000 квадратних метара.

ЧУВАРИ ЧУВАЈУ ДА НЕКО НЕ ПОГИНЕ А НА читавом простору од 5.000 квадратних метара, само један радник приватног обезбеђења. 

– Шта да вам кажем, потпутно је пусто, све машине су одавно измештене. Ми смо овде да не би неко настрадао, јер ноћу долазе углавном млади који би овде да “висе”, а не схватају колико је опасно, нарочито по мраку.

 Од обезбеђења смо сазнали да повремено сврате бивши, али и садашњи радници. Кажу, распитују се где могу да добију акције, или где је сада седиште фирме.

Пројекат обнове, то јест изградње новог објекта на земљишту ИКЛ, почео је 2009. године, али је Градска агенција за заштиту животне средине убрзо наложила инвеститорима да ураде процену утицаја градње на околину. Од тада је овај пројекат “замрзнут”.

Обнова је стала, инвестиције скоро пропале, руководство ухапшено, а бивши радници у све већем страху да никада неће видети свој новац, како од зарада тако и од акција. Судбина скоро “по сценарију” за многа београдска привредна друштва.

ПРИВАТИЗАЦИЈА ПОЧЕЛА ЈОШ 1997.

ИКЛ је ушла у процес приватизације још 1997. године, а 2000. запослени постају власници 60 одсто акција. Данас се у регистру АПР званично води као ИКЛ АД, Барајево – у стечају и као адреса се наводи улица Богољуба Петковића б.б. Међутим, према подацима Телекома, у тој улици више није регистрована ниједна телефонска линија која припада правном лицу.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!