Србија

Јавна потрошња и кредитни рејтинг

Члан Фискалног савета Владимир Вучковић рекао је да је снижење процене кредитног рејтинга Србије од две међународне агенције „Стандард и Пурс” и „Фич” лош знак за Србију и да ће свако ко размишља о улагању у нашу земљу бити опрезнији. 

Америчка агенција за кредитни рејтинг „Фич” је крајем прошле недеље  снизила прогнозу рејтинга Србије на негативну и истовремено потврдила дугорочни суверени кредитни рејтинг у страној и домаћој валути на нивоу „ББ-”. Пре тога, 7. августа, агенција – Стандард и Пурс (С&П) такође је умањила рејтинг дугорочног сувереног дуга Србије у страној и домаћој валути за један степен, на ББ- са негативним изгледима.

Кредитни рејтинг представља основно мерило за одобравање кредита државама, односно финансијским институцијама, као и за услове под којима се ти кредити одобравају на међународном финансијском трзисту.  Такође, критеријуми за добијање кредита представљају веома важан показатељ за инвеститоре, али и за углед земље, односно финансијске институције у међународним финансијским круговима. Сви који позајмљују новац Србији тражиће већу каматну стопу, кредити ће бити скупљи, рекао је Вучковић и навео да ће процена погоршати рејтинг, углед, кредибилитет Србије у свету.

Економисти истичу и да је од самог кредитног рејтинга, за Србију важније да наредних месеци оствари тенденцију буџетског суфицита како би се прекинуо раст јавног дуга. Уколико Србија и у августу забележи, као у јулу, буџетски суфицит и још у неком месецу до краја године, и ако суфицит постане „трајна појава” од јануара наредне године, апсолутно нам ништа неће значити кредитни рејтизни које одређују те агенције, објаснио је економиста Мирослав Здравковић. Он је подсетио да је буџет Србије у јулу први пут био у суфициту од пет милијарди динара, после 19 месеци константног дефицита и после периода од шест месеци непрекидног просечног дефицита од око 16 милијарди динара месечно.

Ако у августу буде забележен суфицит, то ће бити знак да су јавне финансије ушле у период стагнације дуга и да нема нових задуживања државе на домаћем и међунаодном тржишту, наглашава Здравковић и додаје да ће суфицит бити знак да је држава прекинула четворогодишњи циклус геометријске прогресије раста задуживања. Да је Србија у огромној кризи, каже  професор Економског факултета Љубодрага Савића , потврђују и најновији подаци Народне банке Србије, о расту стопе инфлације, паду БДП, а кад се томе дода још и висока стопа незапослености, није изненађење што је смањен рејтинг.

Међутим, што се тиче рејтинга, и Савић је   рекао да се ради о политичком притиску на нову, тек недавно састављену владу, чији потези не могу бити узрок његовом смањењу.
Као доказ да се ради о „извесном притиску” Савић је навео и што се у објашњењу тих бонитетних агенција истиче потреба сарадње Србије са ММФ-ом.

Савић сматра да те међународне агенције које „брину” о рејтингу, у ствари, рејтинг понекад користе у политичке сврхе, вршећи притисак на неке владе, а у овом случају на Владу Србије.
Чињеница јесте да Србија стоји веома лоше, да су прогнозе,  такође, веома лоше и да то може у наредном периоду да се одрази на консолидацију јавних финансија, указао је Савић који сматра да ће Србија морати да се задужује и да ће то задуживање сада бити „много скупље, него раније”.  Е. Дн.

 Код нас су у праву

Водеће међународне рејтинг агенције су у последње време, а и раније, имале доста погрешних оцена, али су сада, сниживајући рејтинг Србије, биле у праву због бројних слабости у нашој привреди, тврди економиста Љубомир Маџар. Он тврди да ће кредитни рејтинг Србије „још извесно време бити у паду”, јер ће се „економска ситуација у нашој земљи погоршавати, тако да не треба очекивати нагли обрт.” Као један од великих проблема у домаћој економији Маџар наводи да су приливи у наш буџет у дужем периоду „знатно испод потреба за јавним финансирањем”, па кад водеће рејтинг агенције кажу „да нисмо добри и кад наше вредносне хартије означавају као „џанк” (смеће), онда су у праву”, истиче Маџар.

 

Дневник

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!