Србија

Камионџије 3. октобра блокирају царинске прелазе на два сата

Пословно удружење Међународни транспорт затвориће 3. октобра неколико граничних прелаза на два сата у знак протеста због високе цене горива које превозници плаћају, а да им није омогућен повраћај дела акцизе.

Они ће протестовати и због предугог задржавања на граничним прелазима при чему су принуђени да приватним паркиралиштима, која ничу као печурке, плаћају чекање на царински поступак. Како је Данасу речено, обавештење о блокади прелаза послата су царинским испоставама у Вршцу, Шиду и Прешеву, јер представници Министарства финансија, када су се после вишемесечних молби састали са превозницима, нису имали одговор ни на један од њихових захтева.

– Нигде у иностранству не наплаћује се паркинг возилима која се налазе у царинском поступку. То је код нас, међутим, узело размере због којих смо пре неколико месеци Тужилаштву и Агенцији за борбу против корупције поднели кривичну пријаву против фирме Бас логистицс, директора Управе царина и шефа царинске испоставе у Вршцу. Наиме, то предузеће основано је 1. децембра, до 3. јануара је успело да поред прелаза Ватин код Вршца наспе једну њиву туцаником, постави две капије и контејнер и то прогласи приватним паркингом. Истовремено, царина је прегледе наставила да обавља на терминалу као и раније, али сада потврду о преласку у земљу и прегледане папире службеник возачу уручује искључиво на плацу Бас логистицса, где за паркирање возила мора да се плати 1.600 динара. Као да се царински поступак води не само да би се од извозника, власника робе, наплатио приход, него и да се рекетирају превозници – каже за Данас Неђо Мандић, председник Удружења и додаје да им исход те пријаве још није познат.

Он указује да то није једини пример, јер је и сам, као превозник, 2008. године опремио један паркинг са 50 места, изградио шалтере за службенике и предао возачима и царини на бесплатно коришћење, али је она своје особље 2014. повукла на локацију Луке Нови Сад уз тврдњу да ће услуге бити бесплатне. Ипак, после месец дана услуга паркирања почела је да се наплаћује.

– Превозници су огорчени и због цена горива, које су у односу на прошлу годину подигнуте за 20 до 30 динара по литру. Очекивало се прво да ће због пада цена нафте на светском тржишту гориво и овде да појефтини, таква су обећања стизала из најужег врха земље, али се то није десило. Напротив, мало-мало, па поскупи. При том, наша делатност је извозна, и то подизање цена при готово фиксном курсу све више оптерећује пословање. При том, свуда у окружењу превозницима се враћа део акцизе за гориво које наточе у земљи да би обавили превоз робе у иностранству. Ми ту могућност немамо, па све чешће српску робу возе македонски камиони који само због цене за гориво имају 40 одсто ниже трошкове – каже Мандић.

Он објашњава да од сваког насутог резервоара, који има запремину од хиљаду до 1.300 литара, 500 евра иде држави на име пореза и акцизе, иако је реч о услузи превоза домаће робе за страно тржиште. У Црној Гори, превозницима се враћа 18 евроценти по литру, док босанске привреднике у овој грани литар горива кошта 85 центи, Турке чак 55, каже наш саговорник. Додаје да због тога све више домаћих привредника део делатности сели у земље из окружења, најчешће Словенију, која је у Европској унији, па за возила која тамо региструју, осим нижих трошкова нема ни ограничења попут превозничких дозвола које српски превозници морају да имају.

Пише: М. Н. Стевановић, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!