Економија

КАТАСТРОФА: У Србији је 1.900 предузећа у стечају

У Србији има око 1.360 приватних предузећа која су у стечају и око 550 предузећа где је држава већински власник а налазе се у стечају.

Вршилац дужности директора Агенције за лиценцирање стечајних управника Ивана Микић је у разговору са директорима предузећа у стечају на подручју Јабланичког округа, представницима банака и локалне самоуправе, истакла да измењен и допуњен Закон о стечају омогућава ефикасније и транспарентније спровођење стечајних поступака.

“Нисмо једина држава која има тако велики број стечајних поступака, једино што имамо мање привредних субјеката. Број стечајних поступака у односу на број привредних субјеката је далеко мањи у односу на проценат у Европи”, навела је она.

Проценат наплате потраживања у трећем исплатном реду у Србији, како је додала, далеко је већи од процента наплате у Европи.

“У Француској и Немачкој проценат наплате у трећем исплатном реду је два одсто а код нас је 20 одсто.Једино што је нама цела привреда у проблему и зато ми законским решењима покушавамо да помогнемо”, рекла је Ивана Микић.

Она је подсетила да нова законска решења омогућавају да предузеће у стечају покуша да планом реорганизације и договором са повериоцима направи репрограм дугова. На тај начин би се, како је објаснила, “спасило здраво језгро” предузећа и део радника би могао да ради и привређује.

Састанку у Регионалној привредној комори у Лесковцу је присуствовала и судија Привредног суда у Београду, Љиљана Павловић, која је као додатну повољност истакла то што је на 50.000 динара смањен предујам за повериоце који желе да предложе стечај.

Зато она очекује да ће се повериоци лакше одлучивати да предложе стечај. Према подацима Регионалне привредне коморе Лесковац, на подручју Јабланичког округа 76 предузећа је у поступку стечаја.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Evo kako radi Vlada na celu sa Vucicem.Prvi Maj iz Pirota je pre privatizacije bilo profitabilno preduzece.Radnici su svakog meseca primali platu,imali proizvodnju,fabrika im je uplacivala doprinose a drzavi placala sve obaveze.Imali su kupce i to iz Evrope a medju partnerima najveci i strateski najvazniji je bio HugoBoss.Prodali su fabriku OLOSU (stavili milione u dzep) iako su znali kakav je ustvari kupac i kakva mu je stvarna namera, prodali joj fabriku uz obecanje radnicima da je kupac ozbiljan,da se obavezuje da u narednih 5god ulozi cak zimislite 11mil.e. da je obezbedjen posao sa strancima za minimum 5god,da ce plate biti redovne i sa stalnim povecanjem i samim tim su doveli radnike njih 1360 koji nisu prihvatili socijalni program u ZABLUDU a na kraju se ustvari desilo da je za samo godinu dana Prvi Maj otisao u stecaj i sada je nesto sto su gradjani Pirota stvarali godinama,ostajuci posle radnog vremena svakodnevno godinama gradeci firmu vlasnisto DRZAVE SLOVENIJE a radnici nasamareni pricom iz ministarstva ostali i bez socijalnog programa i bez plate koju su letos cetri meseca posteno radeci zaradili ,bez overenog radnog staza za 2god i bez neoverenih zdravstvenih knjizica a fabrika u dugovima ukupno 9mil e. i to zbog neplacenog poreza i neplacenih komunalija prema drzavi.(2god joj drzava dozvoljavala da neplaca nista )Sada su 1360 radnika, 1360porodica,odnosno oko5000-6000-7000 gradjana Pirota dovedeni bukvalno u situaciju da ne mogu da plate kredite a banke prete planidbom,komunalije se gomilaju a drzava salje opomene,ljudi dovedeni u poziciju da danas ne znaju kako da obezbede hleb da se prehrane a kamo li nesta drugo ,mole ministarstvo da im se da barem jednokratna pomoc da mogu nekako da se prehrane,ministarstvo ne reaguje ali zato Vlada prebacuje iz budzeta 2 milijarde dinara(20miliona e) lokalnom Bg preduzecu GSP da pokrije gubitak i prikrije nesposobnost gradonacelnika Bg ,a to placaju gradjani Srbije.Sta ja iz provincije imam sa Bg GSP-om ili onaj iz NS ili iz NIS-a,KG……….Lose ce sve ovo da se zavrsi po ovu vlast,ne znam vide li oni to

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!