Азија

Кина ће бити главни извор глобалног капитала

Пекинг — Инвеститори ће у друге земље ове године улагати и ширити свој бизнис таман колико су то чинили и у 2012. години.

Ниво страних директних инвестиција у свету у 2013. достићи ће највише 1,45 билиона долара, очекивања су Конференције Уједињених нација за трговину и развој УНЦТАД).

Нешто већи раст, до 1,6 билиона, прекограничне инвестиције ће достићи наредне године, док се у 2015. прогнозирају улагања од 1,8 билиона долара.

Анкета међу инвеститорима показује да се највише наде полаже на улагаче из Кине. Чак 60 одсто испитаника верује да ће они бити главни извор инвестиција. 

Следе компаније из Америке, Немачке, Велике Британије, Јапана, Француске, Индије, Канаде, Кореје и Русије. Ако се питају улагачи, најпривлачније поље за улагање у Африци биће пољопривреда, рударство и угоститељство. У Азији их привлачи производња хране, дувана и пића, грађевинарство и транспорт. Европа и Северна Америка привлаче улагаче у електроопрему и електронику, али и разне услуге. Латинска Америка и Кариби маме новац улагача рударством и угоститељством. 

Иако преспективно за будућа улагања, рударство је индустрија која је прошле године осетила највећи пад инвестиција – за чак 51 милијарду долара. Прозиводња кокса и нуклеарног горива је привукла за 46 милијарду долара мање улагања, а металци 33 милијарде долара мање. 

Када је реч о пореклу инвестиција, лане их је највише стигло из Америке, 329 милијарди долара, али их је највише у ту земљу и стигло – 168 милијарди долара. Јапанци су били други на листи инвеститора, јер су уложили 123 милијарде долара. С друге стране, друга змеља по привлачењу страних инвестиција је била Кина – 121 милијарда долара. 

Улагње у “пореске рајеве” и “офшор” зоне остаје проблем без правог решења. Инвестиције у области које нуде изузетне пореске олакшице прошле године су достигле 80 милијарди долара и расту из године у годину. 

“Избегавање пореза и транспарентност у међународним финансијским трансакцијама су питања од глобалног значаја и захтевају мултилатерални приступ”, наводи се у анализи овог тела Уједињених нација.

Међународни напори су се до сада углавном фокусирали на проблем “офшор” зона, али су области посебне намене далеко већи феномен.

Новости

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!