Азија

Кинески медији: Изручење Сноудена била би “издаја”

ПЕКИНГ – Популарни кинески лист Глобал Тајмс написао је данас да би изручење америчког бившег службеника ЦИА који је обелоданио владино надгледање интернета, Едварда Сноуден, Сједињеним Државама била “издаја” његовог поверења и представљала “губитак образа” за Пекинг.

То је до сада најјачи коментар који је неки државни медиј објавио против изручења Сноудена, који се након разоткривања тајног надгледања интернета склонио у Хонг Конг.

Сједињене Државе су предузеле кривичу истрагу против Сноудена после његовог откривања масовне операције контроле интернета, укључујући и тврдње о хакетисању циљева у Кини, усред већ постојећих напетости између Вашингтона и Пекинга око сајбер шпијунирања.

Пекинг упорно ћути о Сноудну, а представница министарства спољних послова је прошле недеље рекла да о њему “нема информације да понуди”. Кинески медији су, међутим, раније поручили да Пекинг треба да се руководи мишљењем домаће јаности и одбије да га изручи, ако евентуално то затраже власти САД.

Данашњи уводник у Глобал Тајмсу, који на енглеском издаје партијски лист Женмин Жибао, поручује да би Кина изгубила образ ако би га вратила у САД.

“За разлику од обичних криминалаца, Сноуден није никога повредио. Његов ‘злочин’ је био што је дунуо у пиштаљку о кршењу људских права од стране америчке владе”, пише лист.

“Екстрадиција Сноудена назад у САД не само да би представљала издају његовог поверења, неги и разочарење очекивања широм света”, наводи се у уводнику и додаје да би “представа о Хонг Конгу била заувек нарушена”.

Коментатор такође каже да “Сноуден верује у демократију и слободе Хонг Конга” и да “све већа кинеска моћ привлачи људе да траже азил у Кини”.

Кинески војни лист јуче је описао програм надгледања интернета који је открио Сноудн као “застрашујући”.

Бивши шпијун се зарекао да ће се борити против покусаја САД да им буде изручен од стране Хонг Конга, који је задржао свој посебан аутономни правни систем када се вратио под кинески суверенитет 1997.

Према испитивањима јавног мнења, половина становника тог града сматра да власти не треба да изруче Сноудена, 17,6 је за то, док је 32,4 неопредељено, пренео је АФП.

Преглед је објављен дан након што је на стотине људи јуче изашло на улице града да демонстрира своју подршку Сноудену.

Бивши шпијун тако не само да је разоткрио строго чувану америчку тајну него, поред тога што би могао бити велико искушење за односе Пекинга и Вашингтона, већ постаје тест за прокламоване демократске слободе града и степен његове аутономију од Пекинга.

Инсистирањем да ће се супроставити свим правним средствима екстрадицији, бивши агент би могао да стави на испит да ли градске власти стварно могу да доносе одлуке независно, без мешања Пекинга.

Власти Хонг Конга су обећале да ће поступати искључиво по важећем закону у погледу судбине Сноудена, који је у град дошао прошлог понедељка с гомилом докумената о америчком сајбер шпијунирању.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!