Азија

Ко је Абдул Гани Барадар, политички лидер и могући председник Авганистана

У уторак увече, вође талибана слетеле су у Кандахар, своје традиционално упориште, а међу њима је био и Абдул Гани Барадар, политички лидер овог покрета и један од његових оснивача.

Многи сматрају да ће постати следећи председник Авганистана, за шта има обострано одличне препоруке – суоснивач је талибана и потписник споразума у Дохи са САД.
Од младости је био близак пријатељ оснивача талибаског покрета Мохамеда Мула Омара, који му је дао надимак Барадар – брат. Наводно су били и пашенози – оженили су две сестре.

Према другој верзији Барадар је Омаров зет, пошто је оженио његову сестру.

Рођен је 1968. године у селу Дех Рахвод у провинцији Урузган. Припада најбројнијем паштунском племену Дурани.

Борио се током 1980-их против совјетске окупације, раме уз раме са пријатељем Мула Омаром, чији је заменик био у јединици муџахедина. Након совјетског повлачења 1989. Барадар и Мула Омар су основали медресу, верску школу у Кандахару, а деведесетих година и талибане.

Током владавине талибана (1996-2001), Барадар је био на разним положајима. Наводно је био гувернер провинција Херат и Нимруз, командант корпуса за западни Авганистан.

Документ Стејт департмента наводи га као бившег заменика начелника штаба војске и команданта Централног армијског корпуса у Кабулу, док Интерпол наводи да је био заменик талибанског министра одбране.

Борио се против америчке интервенције 2001. године и Северне алијансе авганистанских муџахедина који су се борили против талибана и били на страни САД и западних снага.

Према писању Њузвика, новембра 2001. када су талибанске снаге „прегажене“, спасио је пријатеља и лидера Мула Омара, за кога се веровало да је рањен или чак убијен. Ставио га је на мотор који је Барадар возио и одвезао на сигурно, у планине.

Према извештају холандске новинарка Бете Дам, Барадар је спасио живот и каснијем каснијем председнику Авганистана Хамиду Карзаију, када је дошао у Авганистан да предводи антиталибанске снаге.

Заробљен је у Пакистану 2010. Према једној верзији заробила га је ЦИА, а другој пакистански специјалци. У затвору је био наредних осам година. Пуштен је октобра 2018. на захтев САД и настанио се у Катару. Американци су с правом полагали у њега велике наде, што је потврдио учешћем у преговорима талибана и САД у Дохи са администрацијом тадашњег председника Доналда Трампа.

Не само да је био пресудно важан преговарач међу талибанима у потписивању споразума са САД о повлачењу из Авганистана фебруара 2020. већ је разговарао и са председником Трампом.

Свестан грешака претходне талибанске власти, Барадар је још 2009. од талибанских бораца тражио да се потруде да освоје умове и срца Авганистанаца. Написао је и „кодекс понашања“, који се фокусирао на смањење цивилних жртава. Многи у тај нови талибански кодекс сумњају.

Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!