Друштво

Ко лаже тај и краде! Сад су омладинске задруге „криве” за велике рачуне за струју

Премијер Бугарске Борис Борисов поднео је прошлог маја оставку на ову функцију због превеликих рачуна за струју. Грађани су изашли на улицу затраживши смену владе због тога. У Србији још ником не фали длака с главе због јавашлука или нестручности оних који очитавају или организују посао наплате струје.

Министарка енергетике Зорана Михајловић још у септембру прошле године, када је хаос почео, најавила је да неко мора да одговора истичући да „није један човек крив за слање дуплих рачуна”, а да „директори ЕПС-а треба да почну да раде”.

В. д. директора ЕПС-а Александар Обрадовић предложио је тада увођење кризне управе у ЕДБ-у после анализе рада свих делова ЕПС-а, провере оправданости рекламација купаца на начин обрачуна и издавања рачуна за струју за јул и август и поступка утврђивања одговорности за пропусте приликом припреме и почетка рада ЕПС снабдевање.

О том предлогу Обрадовић је обавестио министарку енергетике. И на томе се све и завршило. Јавност ни до данас није сазнала ко је крив за толике рачуне, а одговорних још нема.

Спекулише се да је до проблема с децембарским рачунима дошло због тога што је ЕДБ пре пола године прекинуо сарадњу с Електротехничким факултетом у Београду, који им је шест година одржавао систем и имао софтвер који је могао да испрати све захтеве ЕПС-а. Након тога је, сазнаје се, по партијској линији ангажована једна приватна фирма, која је после три месеца престала да пружа ове услуге ЕПС-у.

На питање да ли је тачно да је уместо ЕТФ-а ангажована приватна фирма, а због које је цео проблем с децембарским рачунима настао, Зорана Михајловић, министар енергетике, каже да, уколико би то било тако, као што се прича, да би проблема било само у Београду, а овако их има у целој Србији.

– Трудим се да ЕПС ради свој посао, а сада стижу нова потурања о томе да је ангажована нека приватна фирма која нема софтвер и да је она крива за рачуне. Чињеница је да су очитавања радиле омладинске задруге и да је увек било гужве, али су сада и потрошачи много осетљивији, због чега чиним све да се ЕПС окрене потрошачима, а не себи – каже Михајловић.

Она још додаје да је много већи, системски проблем, квалитет гаса због ког су рачуни такође много већи, што ће се такође испитати, јер су грађани огорчени.

Министарка каже да је ред и да надлежни у ЕПС-у и „Србијагасу” дају објашњење за овакву ситуацију, јер су директно у тој причи.

Упитани ко им сада очитава потрошњу струје, у ЕПС-у за „Политику” кажу да то раде дистрибуције, то јест да људи излазе на терен и очитавају потрошњу струје, а не софтвер.

Бранко Ковачевић, декан Електротехничког факултета, потврђује за наш лист да je овај факултетдо пре шест месеци одржавао систем за ЕДБ, али и не само то, већ је правио и нове програме који би испратили све оно што је овом јавном предузећу било потребно да би нормално функционисало.

– Постојао је посебан програм за повлашћене потрошаче, али и за све друге. Рађен је такозвани билинг програм – систем за обрачунавање утрошене струје, с тим што се софтвер стално усавршавао, јер је ЕДБ врло често имао измене које су млади стручни људи с факултета морали да региструју, то јест да програме прилагоде потребама овог предузећа, што је велики посао. И проблема није било – објашњава проф. Ковачевић.

Он каже да је ЕПС овај систем оценио као најбољи, а да је разлог за раскид уговора с ЕДБ-ом тај што им је било скупо да плаћају по 30.000 евра месечно, иако је познато да овакви послови, када вас ангажује нека велика кућа коштају и до 10 пута скупље, па цене иду од 300.000 до пола милиона евра.

Ковачевић каже да је писао надлежнима, али и да је на састанцима упозоравао да ће с прекидом сарадње с ЕТФ-ом до проблема сигурно доћи, јер је реч о врло захтевном и обимном послу, а ЕТФ је од почетка у овоме и кога год да ово јавно предузеће ангажује биће му потребно много времена да се уклопи у систем рада. Није вредело.

Најгоре од свега је што је захтев за прекид сарадња с ЕДБ-ом стигао у часу када се радило на програмима акција без камате на рате, примени уредбе о енергетски заштићеним купцима и формирању ЕПС снабдевања као јавног снабдевача.

 
Јасна Петровић-Стојановић
објављено: 22.01.2014.
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!