Србија

Ко ти кува док сам ја на стражи?

“Остали смо без ајлајнера на коти 45, Нећу ову униформу, не слаже ми се уз боју гласа, Госпођо, зашто ви нисте дошли на постројавање – Немам шта да обучем, Ко ти кува док сам ја на стражи, Жене у војсци са једним паром ципела и чизама, ма ‘ајте молим вас!”, само су неки од духовитих коментара који су последњих дана буквално усијали друштвене мреже.

Повод је покушај новог министра војног, Александра Вулина да се упише у историју као први политичар који ће после распада СФРЈ, у Србију вратити обуку за цивилну заштиту.

И док стручна јавност ову идеју поздравља као разуман и потребан предлог, дотле је интернет преплављен ироничним коментарима о будућим домаћицама у униформама…

Да подсетимо, Вулин је недавно најавио да ће према плану Министарства одбране сви грађани Србије, без обзира на пол, бити обучени за поступање у евентуалним ратним и ванредним ситуацијама, што у пракси значи да ће све жене у Србији млађе од 50 година морати да прођу обавезну обуку за давање прве помоћи и поступање у ванредним ситуацијама, а оне које су служиле војни рок, на ту војну вежбу ће одлазити као и њихове колеге – са оружјем.

Бивши председник Војног суда у Београду Ђорђе Трифуновић каже да нема никаквих законских сметњи да и жене имају војну обуку, али да је овде реч о враћању система цивилне заштите из бивше СФРЈ којег су се све републике одрекле, али га је Запад прекопирао и успешно спроводи у пракси.

– Показало се да је тај систем цивилне заштите најбољи могући и по том моделу функционишу многе земље Запада, од Швајцарске па надаље. Поента је да сви грађани буду ангажовани сходно могућностима и потребама, било да је поплава, било да је земљотрес, било да је нека војна опасност. Присетимо се само хаоса током поплава 2014. Е, сада, овде је кључно да ли је питање увођења цивилне заштите у надлежности Министарства одбране или Сектора за ванредне ситуације – истиче Трифуновић.

Питање је и на који начин би наша дијаспора била укључена у тај систем. Међутим, и поред крајње јасних питања, “Вести” из кабинета министра одбране нису добиле ни један једини конкретан одговор, већ само да ће се то решити “нормативном регулативом, а онда предузимањем мера како у оквиру институција система одбране тако и ван њих”.

Једна од тих мера је, како тврде у овом Министарству, и та да се млади у Србији већ током школовања упознају са вештинама цивилне заштите како би у случају потребе могли да помогну себи и другима.

“Таква знања била би корисна у ситуацијама непосредне претње, као што су елементарне непогоде, природне катастрофе и разни акциденти изазвани људском непажњом”, стоји у одговору Министарства одбране.

Хит на Фејсбуку

Прави хит друштвених мрежа је и “Писмо мужу Боривоју” које кружи Фејсбуком, а потписана је извесна Мирјана Кнежевић.

“Драги Боривоје, У војсци ми је ок. Будимо се рано због подизања заставе, али ми није тешко јер сам и код куће устајала у пет да спремим доручак теби и деци. Како су клинци? Не знам да ли је паметно што смо их на осам месеци, колико ћу бити у војсци, оставили код мојих на селу, али ок, ти си глава породице и ако ти кажеш да тако треба онда мора да се слуша. Ја сваки дан пешачим под пуном ратном опремом, десетине километара. Није ми тешко, некако се и разнежим јер замишљам како носим наше дете на леђима док се враћам с пуним цегерима, па се одмах осетим као да сам код куће. Немој да плачеш ако ти недостајем. Знаш да ти је лице осетљиво и одмах букне, као онда кад сам те једном замолила да испразниш кесу од усисивача па смо обоје завршили у Ургентном. Испеглала сам ти све кошуље да се не мучиш по овој врућини, данас је, кажу, било 46 степени. Овде код мене је свежије, ипак пешачимо 20 км кроз шуму, па је лакше. Накувала сам ти пасуља и ставила у замрзивач. Лево је гулаш у кутијама од еурокрема. Немој да си гладан. Сад ћу ја брзо на одсуство, па ћу ти накувати још…”

Биљана Србљановић: Скупи “влажни снови”

У критици Вулиновог предлога најдаље је отишла драматург Биљана Србљановић, позната по својим оштрим ставовима према актуелној власти.

Овог пута није штедела ни речи, ни увреде.

“Да ли болесник зна колико би коштало ово замишљено присилно привођење жена, или како он назива ‘дама’, у реализацију његових влажних снова о жени у униформи која даје уста на уста прву помоћ приликом следећег рата с целим светом, које је уобичајавао изазивати? Хоспитализујте Вулина, и то у цивилну болницу. На војну не би смео имати право, јер је од служења војног рока бежао као мала п…, па га сада, са скоро 50, стигла криза приговора савести.”

Фејсбук, твитер коментари

Преносимо и неке од најдуховитијих коментара које смо пронашли посредством фејсбука и твитера:

“Али војна вежба за жене, па мени деда једном дао пиштољ само да видим па смо се после тога пребројавали јел смо сви на броју”

“-Јована неко пуца на нас!!

-Можда му се свиђамо?!”

“А у војсци сам стакла другарицу до гроба и хроничну упалу зглоба” па пресечем са “Ко ти кува док сам ја на стражи”

“Хтео муж да части Вулина за ово што ћу да идем у војску ал’ мало му је дан, два, треба му бар два месеца да одмори душу од мене.”

“Има да ми праве испраћај с музиком и све по реду. И тачка”.

“Више ни војску не можеш да узмеш као аргумент у расправи… Све што нам је било свето, све сте нам одузеле. И даљински узмите. И у фудбал ћете сада да се разумете”.

Ако и ви имате фаворита или сте нашли неку занимљивост на ову тему, поделите то са нама у коментарима!

Ђ. Баровић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!