Економија

Колико годишње производи српски сељак

Београд — Просечна годишња вредност производње пољопривредног газдинства у Србији износи 5.939 евра.

То је за више од четири пута испод вредности просечне економске величине пољопривредног газдинства у ЕУ која износи 25.128 евра, објавио је Републички завод за статистику (РЗС).

“Од укупног броја пољопривредних газдинстава у Србији, којих је 631.552, просечна годишња вреднос производње породичних газдинстава је 4.990 евра, а у сектору правних лица и предузетника 204.755 евра”, рекла је на презентацији публикације РЗС-а “Пољопривредна газдинства према економској величини и типу производње у Србији” једна од ауторки Весна Параушић.

Према њеним речима, просечну економску величину пољопривредног газдинства у Србији доминантно опредељује сектор породичних пољопривредних газдинстава, јер он учествује са 99,5 одсто у укупном броју пољопривредних газдинстава у Србији.

“Највећи број пољопривредних газдинстава у Србији, њих 45,7 одсто, има економску вредност газдинства мању од 2.000 евра, док само 0,3 одсто укупног броја пољопривредника има годишњу производњу од 100.000 евра и више”, казала је она.

Параушић је казала да највећу просечну економску величину пољопривредног газдинства има регион Војводине са 12.032 евра, а најмању регион јужне и источне Србије са 3.414 евра.

Како је додала, према типу пољопривредне производње, српски аграр карактерише доминација мешовитих пољопривредних газдинстава, с обзиром на то да више од половине пољопривредних газдинстава (53,7 одсто) припада једној од три групе пољопривредних газдинстава са мешовитом биљном и сточарском производњом.

“Специјализованих газдинстава је 46 одсто, а у овој групи је највише специјализованих за ратарску производњу, а најмање за повртарство, цвећарство и остале хортикултуре”, казала је она.

На презентацији је истакнуто да публикација РЗС-а, као и будуће анализе података Пописа пољопривреде 2012, треба да послужи као инструмент за сагледавање ситуације у области пољопривреде у Србији и помогну у креирању пољопривредне политике земље.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!