Наука и Технологија

Корпорација Енергија: Нови космички брод

29.12.2012. –

Ракетно-космичка корпорација Енергија је завршила техничко проектовање новог руског пилотираног космичког брода. Он мора да замени легендарне Сојузе. 2017. године ће почети пробе летова тог брода.

Први пут је макета тог брода у правој величини била демонстрирана на Међународном авијационо-космичком салону МАКС-2011. Данас компанија Енергија саоппштава о завршетку техничког пројектовања брода уз коришћење дигиталних технологија. У складу са пројектом, он може да носи у орбиту и око 500 килограма додатне робе. Међутим, основна намена је превоз у окоземаљску орбиту посаде од 6 људи, а не три, као што је данас, – каже главни уредник часописа «Вести космонаутике» Игор Маринин.

Реч је о штедњи ракетног горива, ракета, у обезбеђивању орбиталне станице – МКС или друге, коју ће Русија саградити. Ако буде потребна посада од 3 човека, онда уместо космонаута могућ је превоз допунске опреме. Дакле, брод ће се користити и као теретни. Осим тога, то је универзални брод, намењен не само за летове око Земље и снабдевање орбиталне станице, већ и даље летове. Његове модификације би могле да лете око Месеца, изаћи у месечеву орбиту.

Ако се одлучи о изградњи орбиталне станице у орбити око Месеца, њено снабдевање је могуће остварити помоћу тог брода, – истиче експерт. Осим тога, с обзиром на велики ресурс, он може да изврши доста трајне атономне летове.

Разрађивачи новог брода су се побринули и о удобности посаде. Космонаути ту имају комфорније услове рада, скоро двоструко је повећан корисни простор, бродом је удобно управљати. Најзад, разрађен је нови систем слетања, који знатно смањује преоптерећења.

Руски експерт у области космонаутике Виктор Миненко сматра да овај космички брод може да постане базични за пилотиране летове ка Месецу.

За летове према Месецу такви апарати капсулног типа одговарају више него крилати апарати. Крилу је потребна посебна аеродинамика, зато је тешко да се осигура прихватљива хиперзвучна аеродинамика.

Према мишлењу експерата, одговарајућа ракета-носач може да буде руски носач модулског типа, који се разрађује, Ангара. Међутим, како кажу стручњаци, универзални брод, када је то неопходно, може да се стави и на друге ракете-носаче.

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!