Црна Гора

Лажни еври круже широм Балкана, центар за дистрибуцију Црна Гора

Црна Гора, заједно са земљама региона, препозната као подручје за дистрибуцију фалсификованог новца

Фалсификоване новчанице крстаре Црном Гором, а да је тако потврђује и званична статистика Централне банке по којој су прошле године откривене 723 фалсификоване новчанице. Највише евра, и то 247 комада, а идентификовано је и 14.000 лажних долара и 2.000 фалсификованих марака. У целокупном износу највише је било фалсификованих новчаница од 200 евра, а било је и кованица укупне вредности од 708 евра.

Ситуација, је, додуше, боља него годину раније, па је на црногорском тржишту новца за 44 одсто фалсификата мање. Међутим, да би се стање додатно поправило у Црној Гори али и региону, као и неким земљама Европске уније, укључили су се њихови представници монетарне и судске власти и тужилаштва.

На међународној конференцији „Заштита евра од фалсификовања“ која је одржана у Будви било је приче о овом проблему. Размењена су искуства, договорене активности важне за сузбијање штампања и растурања лажних новчаница.

– Пре увођења евра као званичног средства плаћања, Црна Гора је нотирана као подручје погодно за убацивање лажног новца. И цео Балкан се рачуна као „жариште“ за ту појаву, па нам је сарадња банака, полиције, тужилаштва врло важна у откривању штампарија, али и оних који растурају фалсификоване новчанице. Има их на Балкану, али ипак такве информације су у домену поверљивих – каже за „Новости“ Тодор Цицмил, директор Трезора.

Цицмил наглашава да су у претходном периоду предузете многобројне активности како би се спречио улазак лажних новчаница у платни промет. Потписани су протоколи о сарадњи са монетарним институцијама из многих земаља. Успостављена је добра сарадња са Интерполом, а на унутрашњем плану са полицијом и тужилаштвом.

– Основана су и три национална центра за проверу новчаница. И што је много важно, Централна банка је организовала обуку за 700 запослених у разним банкама који након усавршавања лако могу да препознају фалсификате – истиче наш саговорник.

У пословним банкама су постављени уређаји који идентификују фалсификоване новчанице. Сад имају савремену опрему и обучене раднике што је веома важно за превентивно деловање, али и безбедно коришћење евра у Црној Гори, каже наш саговорник. 

ПРОЦЕДУРА

ДИРЕКТОР државног Трезора Тодор Цицмил објашњава процедуру када се открије фалсификовани новац:

– Није важно ко препозна лажну новчаницу, грађанин или банка. Она се шаље на анализу у Центар за испитивање новца. Након анализе, случај се пријављује полицији. После тога све је у надлежности тужилаштва.

 

Новости

 

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!