Србија

Мала српска опљачкана бара пуна гладних напредних крокодила жељних пљачке и власти

Недавни физички окршај међу напредњацима у нишком селу Доњи Матејевац можда неће бити последњи обрачун унутар СНС-а до краја јуна, када треба да се заврше унутарстраначки избори. Нарочито имајући у виду да су и пре него што су крајем марта расписани избори за руководства локалних одбора најјаче странке у Србији, из различитих крајева стизале вести о проблемима у Вршцу, Брусу или Власотинцу, који су решавани разменом удараца, гурањем или увредама.

„Какав је народ таква је и највећа странка”, лаконски објашњава народни посланик Владимир Ђукановић ову ситуацију у својој странци, која је прилично неуобичајена за партију која је на власти и за коју је, макар до сада, важило да је одликује страначка дисциплина. Његов страначки колега Александар Јовичић уверава да је, без обзира на несугласице у појединим одборима, „све под контролом странке и у домену међуљудских односа”.

Најжешћи сукоби били су у Нишу, где је протеклог викенда две завађене стране морала да раздваја полиција. То је само наставак вишемесечне борбе за власт у овом граду између две струје – једне окупљене око градоначелника Зорана Перишића и друге коју предводи генерал Момир Стојановић. У смиривању страсти од почетка године учествовали су многи страначки функционери, али без много успеха, због чега је председник Извршног одбора СНС-а Радомир Николић 24. марта морао да распусти градски одбор напредњака и свих пет општинских у граду на Нишави и да постави повереника.

Врх СНС-а морао је да решава и необичну ситуацију у Лесковцу. Да биуштедели на штампању изборних листића и спречили могући унутрашњи сукоб, у 75 месних одбора у овом граду гласало се јавно. Ипак, тиме је процедура прекршена, па је централа странке наложила понављање гласања по правилима, дакле – тајно.

Пре око месец дана у Вршцу су међусобице кулминирале уличним протестом више стотина напредњака, који су паролама позивали лидера Александра Вучића да среди ситуацију у локалном одбору, где су се у борби за власт сучелили Љубиша Милосављевић и Славиша Максимовић (иначе, како тврде Вршчани, кумови). Они се узајамно оптужују за ненаменско трошење општинских средстава и обе стране сматрају да тај Гордијев чвор требада пресече лично Вучић.

„Ти захтеви су неозбиљни, јер премијер Вучић води битку за Србију која ће донети бољитак и нова радна места, а на нама који смо у извршном и главном одбору јесте да му помогнемо да се изаберу најбољи представници који ће радити у корист странке, а тамо где смо на власти и на добробит грађана”, каже Јовичић, потпредседник Извршног одбора Српске напредне странке.

Он очекује и да се „ужарена ситуација” у нишком одбору нормализује и сматра да су избори најбоље решење за обе стране.

„Очекујем да за двадесетак дана буду завршени избори у Нишу и да добијемо руководство које ће на достојан начин представљати странку. Избори су увек били лековити, јер дају такмичарски дух и онај ко има највећу подршку чланова тај ће победити”, наглашава Јовичић.

Јовичић истиче да сукоби на локалу нису обележје рада СНС-а јер, како каже, има одбора који раде одлично и нису занимљиви јавности, али и оних који су због борбе за власт у неком општинском одбору занимљиви медијима.

„СНС је велика странка која има више од пола милиона људи и тешко је очекивати да сви исто мислимо”, наводи Јовичић.

Ђукановићје мало директнији и указује дадо сукоба на локалномнивоу напредњака долази због сујетапојединаца или њиховог страха да ће их сменити с власти неко ко има више знања и енергије.

„Поред тога, неки се позивају на своје првоборачке заслуге у СНС-у, а они који су касније ушли у странку, када је она већ дошла на власт, потенцирају демократску праксу у партијама из којих су стигли код нас. И једини и други страначку базу уверавају да их лично подржава Александар Вучић, а то је најдаље од истине”, наглашава Ђукановић.

Политички аналитичар Драгољуб Анђелковић сматра да је нормално да у СНС-у долази до сукоба јер је реч о младој партији у којој се људи труде да се позиционирају. Он подсећа да је кроз сличне проблеме пролазио ДС, који много дуже постоји.

На основу ових збивања у локалним одборима, Анђелковић оцењује дасе Вучић унутар партије није поставио као диктатор, како га неки често нападају, већ да допушта демократске процесе унутар странке.

„Рецимо, тај захтев локалног одбора из Вршца је помало чуданјерВучић није одлучивао ко ће руководити странком у општинском или градском одбору. Он се залаже да они који имају највише гласова буду на челу партије на локалу. Проблем напредњака је што су за свега две-три године постали најбројнија партија у Србији и што ту популарност темеље на великој подршци коју има њихов лидер Вучић”, рекао је Анђелковић.

Дејан Спаловић

—————————————–

Сви воле да солирају

Владимир Ђукановић уверава да је један од разлога за проблеме у појединим одборима што грађани у Србији генерално не желе да раде у тиму, већ више воле да су солисти. То је разлог зашто онда више троше енергију на међусобне свађе него на борбу са политичким противницима.

„Један број локалних функционера ставља знак једнакости између партије и секте и не схвата да политичко једноумље у СНС-у нијепожељно. Руководство СНС-а тражи да се поштују друга мишљења ида се ти људи изаберу на одређене функције, а не да они који су у мањини буду изопштени из странке. Због неприхватања другачијег погледа на развој странке, на пример, имамо проблеме у Нишу”, закључио је Ђукановић.

 

Политика

Фото Р. Крстинић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!