Србија

Уговор о Београду на води и даље недоступан јавности

Након потписивања Уговора о заједничком улагању за пројекат „Београд на води“, на питања новинара када ће он бити доступан јавности, одговорено је  – када га одобри Комисија за заштиту конкуренције. Градоначелник Београда Синиша Мали тада је казао:

“Не постоје тајне и уговор ће бити доступан јавности у целини. Ми смо данас потписали уговор и неопходне су још две, три правне радње. Превасходно сагласност Комисије за заштиту конкуренције. Када се та сагласност добије, уговор постаје правоснажан. Одмах у том тренутку уговор и сви елементи уговора биће доступни најширој јавности”.
ТВ Н1, 26. 4. 2015. године

Комисија је 28. маја одобрила концентрацију која настаје променом контроле над друштвом „Београд на води“ д.о.о. из Београда и тако отклонила препреку објављивању уговора коју су сами функционери поставили. Међутим, на питање Истиномера када ће бити објављен уговор из кабинета градоначелника Београда Синише Малог одговорено нам је да томе претходе још „две, три правне радње како је то градоначелник рекао”.

„Први корак је био добијање одобрење концентрације које је дала Комисија за заштиту конкуренције. Након тога чека се одлука Комисије за контролу државне помоћи, па доношење Одлуке о докапитализацији и на крају потписивање уговора предузећа Београд на води и Дирекције за грађевинско земљиште. Важно да је да се испоштује сва процедура и након тога ће уговор бити правоснажан и објављен“, наводи се у одговору који смо добили из кабинета градоначелника.

Потписавање уговора

Министарка саобраћаја, грађевинарства и инфраструктуре Зорана Михајловић је у интервјуу Истиномеру била је још прецизнија од градоначелника Малог, истичући да Влада ништа не крије и ништа „намерно не држи по страни“.

„Оног тренутка када добијемо извештај од Комисије за заштиту конкуренције, тог тренутка уговор ће бити јаван“, одговорила је министарка Михајловић на питање када ће уговор бити доступан јавности.

На наша питања зашто Комисија за контролу државне помоћи поступа у овом случају, односно да ли држава финансира овај пројекат или планира то да чини из средстава опредељених за државну помоћ, из кабинета градоначленика Београда нисмо добили одговор.

У решењу Комисије за заштиту конкуренције, између осталог наводи се да „…тржишни удели које ће учесници ове концентрације, односно циљно друштво над којим они успостављају заједничку контролу, остварити на дефинисаном релевантном/релевантним тржиштима, према оцени Комисије не стварају никакву забринутост у погледу ефеката спровођења ове концентрације, будући да настанак ове концентрације не доводи до ограничавања, нарушавања или спречавања конкуренције на дефинисаним релевантним тржиштима (…) Закључено је да су анализирана релевантна тржишта, заправо тржишта прилично уситњене структуре и да је на истима активан већи број учесника појединачно мале тржишне снаге, што потврђују претходне констатације и подаци наведени у овом образложењу.”

Београд на води

У решењу се подсећа да Уговор о заједничком улагању проистиче из Споразума о сарадњи између влада Србије и Уједињених Арапских Емирата потписаног 17. фебруара 2013. године. То значи да споразуми, уговори, програм и пројекти закључени у складу са овим споразумом не подлежу јавним набавкама, јавним тендерима, јавним надметањима или другом поступку предвиђеном националним законодавством Републике Србије.

“На основу такве одредбе, Комисија достављени Уговор о заједничком улагању квалификује као валидан акт о концентрацији, односно прихватљив правни основ њеног спровођења”, пише у решењу Комисије за заштиту конкуренције.

Годишње око 200 станова

Комисија је у поступку разматрала и податке о планираној изградњи стамбеног простора у оквиру пројекта Београд на води. Утврђено је да ће тржишту, завршетком читавог пројекта, бити “придодато” 6.128 стамбених јединица, укупне површне 1.034.000 квадратних метара. Комисија закључује да је предвиђени период реализације пројекта 30 година, што значи да ће се просечно годишње градити око 200 станова.

“Под претпоставком да у предстојећем периоду буде остварена динамика изградње стамбеног простора слична тренутној, то би значило да би са просечним годишњим бројем новоизграђених станова по основу спровођења предметног пројекта, удео циљног друштва (Београд на води д.о.о., прим.аут.) на релевантном тржишту изградње стамбеног простора у Београду износио око седам одсто (применом критеријума површине изграђеног стамбеног простора)”, наводи се у решењу Комисије.

 

Весна Радојевић, Истиномер.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!