Србија

Матковић: Социјалне разлике биће још веће у Србији (видео)

Програмска директорка Центра за социјалну политику и професорка Факултета за економију, финансије и администрацију Гордана Матковић изјавила је у Новом дану да седам, осам одсто људи у Србији живи у тешкој ситуацији и да се то види у њиховој потрошњи. Министарство за рад: тенденциозне замерке Г. Матковић.

“Кад је реч о другој методологији, код нас је четвртина становништва у ризику од сиромаштва, али треба имати у виду да је тај број 17 одсто у Европској унији”, рекла је она.

Матковић сматра да Србију чека већа неједнакост у друштву, у смислу социјалног раслојавања, и да ће зависити и од тога како се успоставља политика.

Политичка постављења

Говорећи о ротацији министара Александра Вулина и Зорана Ђорђевића у новој Влади Србије, Матковић каже да је реч о политчким постављењима.

“Није неоубичајено да се, као политичка постављења, у ресорима померају људи који у експертском смислу не знају довољно”, каже Матковић која је била министарка за социјалну политику у влади Зорана Ђинђића.

Додаје да је неопходно да се има одређена доза знања о томе шта је систем социјалне заштите.

“У уређеним земљама често није правило да експерти улазе у политику, али то су уређени системи и онда су људи и службе у министарствима стабилне и компетентне. А с друге стране имате одређене канале утицаја и експертске јавности и јавности генерално на одлуке које се доносе у министарствима”, објашњава она.

Према њеним речима, Србија још није стигла у ту фази и оцењује да је зато важно да министар има знања у области коју води.

Нарушен пензијски систем

Коментаришући учинак министарства, Матковић сматра да се ништа значајно није догодило и променило у претходном периоду.

“Ни не мислим да су велике реформе једини елемент за оцену рада министарстава. Али имам велику замерку да ствари које су се догађале у оквиру пензијског система нису биле под утицајем министарства, већ је Министарство финансија водило одлучујућу реч. Милсим да је нарушен пензијски систем и то без промене закона”, рекла је Матковић.

Министарство: Тенденциозне замерке

Министартво за рад, запошљавање, борачка и социјална питања реаговало је на гостовање Гордане Матковић у програму Н1.

„Тендециозне су замерке које смо данас чули од некадашње министарке Матковић. Констатација да ништа није урађено занемарујући чињеницу да је ова Влада храбро донела Закон о раду који је показао како и на који начин одговорна власт доноси праве и одговорне законе је крајње злонамерна. Данас су успеси евидентни и јавно доступни. Од 2012. смањена је стопа незапослености са 23,9 на 14,6 одсто, издвајања за пензије из буџета пала су са 48,2 на 35,2 одсто, пензије се редовно исплаћују и имају реалну основу у свом повећању, што је разлика од времена када су пензионери стрепели како и када ће бити исплаћена пензија јер је за исплату било потребно задуживање земље, што данас више није случај. Пензије су два пута повећане – у јануару 2016. за 1,25 одсто и у јануару 2017. за 1,5 одсто а у новембру 2016. године исплаћена је свим пензионерима и једнократна помоћ у висини 5.000 динара“, каже се у саопштењу и додаје да и поред мера штедње, ниједно социјално давање није умањено и да ће ту политику Министарство рада наставити и у будуће.

Н1 Београд

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Госпођо Матковић, ја вама верујем, а народ верује ΛV. Он је обећао плате и пензије никада веће у историји. Како је то мислио да изведе, незнам, ја му не верујем. Ми смо испод афричког стандарда, а он прича небулозе у којој иоле писмен човек не може да верује. Да ли ΛV памти када су га његови водили на одмор, по повратку, враћале му организације паре. Сада грађани на том нивоу, не да планирају годишњи одмор., планирају како да преживе у свом стану. Није ми јасна његова охолост и препотентност сада, када су плате у просеку ниће вишеструко у номиналној вредности, а стандард нижи од Афричког. Пензије су у просеку 180 евра, нека пита како преживљава просечни пензионер, а има их скоро два милиона. Преживљавају, не прате његове инаугурације, већ се јуре од контејнера до контејнера. Он то не зна или неће да зна. Ово друго је тачније. Нека му служи на част и у тој части.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!