Србија

Млади донели Србији 42 медаље

НА коју год страну света отпутују, врате са са медаљама око врата. Пуне руке злата, сребра и бронзе донели су млади математичари, физичари и информатичари, у последњих месец дана, са свих крајева света.

Са олимпијаде у Казахстану стигли су једно сребро и три бронзе. Са олимпијаде у Кејптауну математичари су донели једно знато, три сребра и две бронзе. Ордење су освојили и на балканијадама, такмичењу „Архимедес“ у Букурешту, олимпијади у Казахстану… Све у свему, од почетка година Србији су донели 42 медаље.

Последња признања стигла су са Тајвана, где су четворица младих програмера, пре неколико дана, освојила две сребрне и једну бронзану медаљу. Тим су чинили Димитрије Ердељан, ученик Гимназије „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду, Марко Станковић и Иван Стошић из Гимназије „Светозар Марковић“ у Нишу и Андреј Ивашковић, ученик Математичке гимназије.

Пре њих, шесточлана екипа математичара освојила је шест медаља, у конкуренцији 560 ученика, на олимпијади у Кејптауну. Најуспешнији је био Жарко Ранђеловић из Ниша. Сребро су освојили Анђела Шарковић, Душан Дробњак и Лука Вукелић, а бронзу Иван Танасијевић и Максим Стокић.Са поменуте олимпијаде у Казахстану са медаљама око врата вратили су се Урош Ристивојевић, Михаило Ђорђевић, Лука Бојовић и Јован Јовановић.

ПОМОГЛИ БИВШИ ЂАЦИ
ТАЛЕНТОВАНИ средњошколци на такмичења често одлазе са минималним буџетом, или уз финансијску помоћ компанија и појединаца. Још теже је пронаћи средства за њихове менторе. Тако је Милош Милосављевић, професор из Ниша, у Кејптаун са својом екипом отпутовао захваљујући донацији десет бивших ђака гимназије и његових пријатеља.

Највећи расадник ових генијалаца је Математичка гимназија у Београду, која још од седмог разреда основне школе прима посебно надарену децу. Годинама уназад, њихови ђаци, без проблема уписују Оксфорд, Кембриџ и остале најпрестижније факултете на свету, за које неки добијају и пуну стипендију. А за све ове успехе, кажу у школи, припремају се темељно и вежбају дуго и напорно. Јер, без рада, таленат им не би био довољан за велике успехе.

– Већ сам програм по коме уче је другачији него у обичним гимназијама. Има више часова математике, физике и информатике – објашњава Светлана Јакшић из ове школе. – Осим тога, током целе године траје додатна настава за најбоље ђаке, који се припремају за такмичења. А онда непосредно пред одлазак, још интензивније вежбају са менторима. Осим наших наставника, са талентима раде и професори са Универзитета у Београду.

Поред Математичке гимназије, све већи број такмичара последњих година стиже и из нишке Гимназије „Светозар Марковић“. Није да талената није било раније, али да би се успеси низали, потребан је неко да их подстиче, инспирише, учи, а понекад и тера да раде. Ову тешку улогу на себе је преузео Милош Милосављевић (37), професор математике у овој гимназији. Већ 17 година несебично надограђује очигледни таленат својих ученика и главни је „кривац“ за њихов такмичарски дух на великим међународним такмичењима, на којима су се од 1997. до ове године, окитили са чак 28 златних, сребрних и бронзаних медаља.

Милош је и сам био ученик поменутог одељења и један од најбољих математичара у својој генерацији на нивоу тадашње државе, да би затим, као најбољи студент генерације, бриљантно завршио Природно-математички факултет (ПМФ) у Нишу, са просечном оценом 9,85. Још као студент прве године факултета, волонтерски је подучавао талентоване математичаре у својој матичној гимназији. По завршетку студија 2001. па све до 2011. године, радио је као асистент на ПМФ-у, да би га затим, како недавно у шали рече директорка Олга Драгојловић, гимназија киднаповала, па је сада у сталном радном односу и са талентима ради искључиво за професорску плату.

dru-matemacka

 

Наши информатичари у Тајвану

– Пресрећан сам, поносан и почаствован што радим са тако талентованим ученицима. Не жалим када слободно време делим са њима, припремајући их за такмичења, а највеће признање за тај рад су ми њихове награде и медаље – скромно ће професор Милосављевић.

Сви ученици, који се по правилу са такмичења враћају Ниш окићени медаљама, прве речи захвалности упућују управо свом професору. Тако је било и пре неки дан, на пријему у Градској кући за освајаче златне и сребрне медаље на последњој међународној математичкој олимпијади У Кејптауну, Жарка Ранђеловића и Анђелу Шарковић.

– Од срца хвала професору Милошу, јер уз знање, он једноставно, на неки необјашњив начин, у нама пробуди такмичарски дух. Са њим смо далеко сигурнији у успех и велика је част имати таквог учитеља – рекли су тада Жарко и Анђела.

О свом професору исто мисле и остали млади нишки математичари. А он, осим што одлично познаје математику, такође познаје и своје ђаке. Зна „како они дишу“, познаје њихове родитеље, упознат је са њиховим „слабостима“ и препознаје сваки тренутак када је потребно да их охрабри на такмичењима.

 

И. МИЋЕВИЋ – Д. СТОЈАНОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!