Економија

Могуће поскупљење горива до краја године

Енергетска заједница упозорила је Србију у свом годишњем извештају за 2015–2016. годину на недостатке у поштовању директиве о сумпору у гориву. Иако би возачи требало први да устукну пред овом информацијом и питају шта сипају у своје резервоаре, Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије, каже да није реч о бензину или дизелу, него о мазуту.

– Мазут који се користи за грејање и даље има око три одсто сумпора у себи. Србији се и до сада то толерисало, јер су постројења за грејање у топланама стара и могу без проблема да га користе, објаснио је он.

Што се тиче, горива на пумпама, возачи сами могу увек да позову инспекторе и на лицу места провере квалитет горива, уколико примете нешто сумњиво. Све досадашње контроле квалитета горива потврђују да оно које се точи на пумпама у потпуности испуњава европске стандарде и да ту нема проблема – каже Мићовић.

То уосталом потврђују и најновији подаци порезника који су од увођења контрола почетком године до 20. септембра 2016. од укупно 200 контролисаних бензинских пумпи, привремено затворили 87 у циљу сузбијања сиве економије и нелегалног промета нафте и нафтних деривата. Пумпе нису при том затваране због неквалитетног горива, већ због неевидентирања промета преко фискалних каса, залиха горива и других продајних артикала, радноправног статуса затечених радника као и исправност фискалних каса.

Како се не би правила нелојална конкуренција бензинским пумпама, Удружење нафтних компанија упутило је допис Министарству енергетике с молбом да се из продаје потпуно повуче „гасно уље 01”, које замењује дизел.

– Реч је о погонском гориву које користе трактори или аутобуси и камиони. Пошто се овај дизел за шест до осам динара јефтиније може набавити преко Дрине, гасно уље остаје на пумпама. У Европи је тај проблем решен тако што су цене горива за пољопривреду на пумпама ниже због мањих државних захватања, што би требало урадити и код нас, како би се спречило преливање пара из српског буџета у буџете у региону – Македонију, БиХ, Црну Гору, где се дизел точи јефтиније, каже Мићовић.

Упитан каква је ситуација с ценама горива у последњих месец дана, он објашњава да су оне мање-више стабилне па и ако је дошло до промена да су цене више за 20 до 30 пара у зависности од врсте деривата.

– До поскупљења би, међутим, могло доћи до краја године, будући да су се земље чланице ОПЕК-а договориле да смање производњу нафте. Са сваким смањењем, а већом тражњом робе, цене црног злата расту, па је то реално очекивати и у Србији. С тим, што драстичног поскупљења неће бити, каже он.

Као пример великих промена цена наводи да је дизел од јуна прошле до марта ове године појефтинио за 24 динара, а да је од марта до данас поскупео за 13 динара. Таквих скокова неће сигурно бити, али ће гориво поскупети, закључује Мићовић.

Аутор: Јасна Петровић-Стојановић, Политика.рс

Фото Д. Јевремовић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!