Хелм

МОЛ сели прераду хрватске нафте у Србију, БиХ и Мађарску?

ЗАГРЕБ – Мађарска нафтна компанија МОЛ, која је већински власник хрватске Ине, разматра могућност да хрватску нафту прерађују рафинерије у Мађарској, Босни и Херцеговини или Србији, уместо Инине у Ријеци и Сиску, пише данас Јутарњи лист.

Рафинерија у Сиску није заустављена 14. јануара само привремено, док се не сакупи нафта потребна за нормалан наставак рада, како су то из Ине образложили, већ управо супротно, пише лист.

Док сисачка постројења стоје, у Ини се у строгој тајности анализира и припрема одвожење домаће нафте на иностране адресе. То произлази из интерног документа Ине који је Јутарњи лист добио на увид, а у којем се разматра могући наћин умрежавања хрватских нафтних поља с рафинеријама у Босни и Херцеговини, Србији и Мађарској.

Према том документу, сва хрватска нафта, чија је количина далеко испод капацитета и сисачке и ријечке рафинерије, превозила би се у рафинерије у Босанском Броду, Панчеву или у МОЛ-ову рафинерију Сашаломбата у Мађарској.

Ријека, према оцени Ине, није погодна јер нема инсталације за прихват нафте аутоцистернама, док рафинерије у Србији и Мађарској располажу потребним инсталацијама и нафту могу одмах да прерађују.

Рафинерија из Сиска, која је и до сада радила с прекидима, односно кад се сакупи довољна количина домаће нафте за прераду, у потпуности испада из игре јер је МОЛ такав рад оценио као крајње неисплатив, упркос позитивним пословним резултатима те рафинерије, чак и са таквим режимом.

Са таквом пословном политиком МОЛ-а, Хрватска остаје без своје нафте и без профита за њену прераду, а Инине бензинске пумпе ће служити искључиво као продајни центри мађарске нафте, наводи Јутарњи.

Велики трошкови друмског превоза, са конвојима од око 70 аутоцистерни дневно, према писању “Јутарњег листа”, за МОЛ није неки велики проблем.

“Мађари могу да плаћају енормне трошкове превоза јер је хрватска нафта за њих врло јефтина – концесијска је накнада мизерна, само десет одсто од тржишне вредности нафте, а трошкови истраживања давно су амортизирани”, наведено је у тексту.

Због могућег одвоза хрватске нафте на прераду у суседне земље, реаговао је и хрватски министар привреде Иван Врдољак, тражећи детаљна објашњења. Он је вођа тима владе Хрватске, која има мањински пакет у Ини, у преговорима с МОЛ-ом.

Врдољак је, уједно, упозорио Ину да су такве идеје о продаји домаће нафте другим земљама за хрватску Владу неприхватљиве јер “на тај начин Ина своје пословне процесе препушта другим компанијама у окружењу”, али је његово писмо остало је без одговора.

“Сада је на потезу хрватска Влада” пише Јутарњи, цитирајући премијера Зорана Милановића који је прошлог месеца у Сабору најавио одлучније поступање око Ине.

“Влада ће се таквим плановима супротставити, па да видимо ко је јачи”, рекао је тада Милановић.

На питање новинара о транспорту нафте у рафинерије региона, у Ини су одговорили да “у најбољем пословном интересу компаније, Ина увек мора пронаћи начин комерцијализације своје производње који ствара највећу вредност, независно од резултата рафинеријског пословања”.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!