Србија

На овим сезонским пословима за лето може да се заради и до 1.000 евра, а нема ко да их ради

Послови на одређено време или привремено-повремени послови све више постају актуелни током лета под називом „сезонски“. Тренутно има највише посла за бераче воћа на југу Србије, оператере у кол-центрима у Београду и пица мајсторе у више градова

. За грађевинце, за разлику од претходних година, овог лета неће бити посла.

Тренутно су најтраженији радници у кол-центрима, пицеријама као и комерцијалисти.

У послове који се обављају искључиво лети спадају дељење рекламног материјала, селидбе архиве, грађевинског материјала, али и намештаја. Тражени су и радници у угоститељству за рад у ресторанима, хотелима, помоћни радници у шанковима и кухињама.

– Сезонски послови почињу да се обављају од априла и то трају до октобра. Тренутно су у експанзији кол-центри. Сви послови преко задруге су краћег карактера али има и оних од неколико месеци. Дневница варира у зависности од врсте посла па може бити од 1.200 до 2.500 динара за посао од 8 до 10 сати. Главни критеријум на основу којег млади прихватају посао је висина дневнице, без обзира на врсту посла – каже за „24 сата“ Бреда Милић, директорка ОЗ „Булевар“.
Воће беру пензионери и Роми

– Да нема пензионера и припадника ромске популације, не би имао ко да обере воће – рекао је Слободан Илић, председник Скупштине Асоцијације пољопривредника

Закон не познаје категорију „сезонски послови“, па их ни НСЗ не региструје као такве. Због тога је немогуће установити који је удео „сезонских послова“ у укупној маси рада на одређено време, кажу из Националне службе за запошљавање.

Занимљив је податак да, за разлику од ранијих година, како кажу у Грађевинској комори Србије, нема значајних послова које могу да понуде.

– Фирме иду у стечај, инвеститори се боје да инвестирају. Бумеранг ће показати своје ефекте за месец дана, остаћемо без грађевинске оперативе, па неће имати ко да одржава инфраструктуру. Проблем је настао јер се нису слушали људи који знају свој посао – каже Горан Родић, из Грађевинске коморе Србије за „24сата“.

Када је берба воћа у питању ту посла има, али како каже Слободан Илић, председник Скупштине Асоцијације пољопривредника, млади се слабо опредељују за овакву врсту посла. Не помаже ни чињеница да на оваквим пословима може да се заради и до 1.000 евра месечно.

 

– Сезонско брање воћа је веома актуелно, али одзив је слаб. Тренутно се беру јагоде, малине и трешње, а ускоро ће бити берба купина и јабука. Послови се најчешће обављају у јужној Србији , а цена је 150 динара по сату – рекао је Илић.

Конобари и пица мајстори су најактуелнији сезонски послови у Црној Гори, а плата зависи од договора са послодавцем.

 

24 сата

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

    1. e jbg radojica barem si u hladu a i pojesti po koju voćku.a pitao bi te ja da budes ispod lima ili krova.samo što jedno govore drugo rade.ko fol radi se od 8-10 sati radi se i do 15 sati a plus satnice jedno kad proimiš platu je drugo i skoro upola manje

  1. pa toliko poslanici uzimaju mesecno za odlazak u restoran parlamenta da bi upisali prisustvo, a ko placa njihove gastronomske mogucnosti… pa sezonski I vansezonski radnici

  2. To su ti sjajni kadrovi…Sjajna računica…1000 evra mesečno…Plata je 150 dinara/sat = 1.24 evra na sat…..Znači da bi zaradili 1000 evra mesečno, treba da radite 1000/1,24=806.45 sati mesečno…Nažalost, najduži mesec ima 31 dan i kada podelimo satnicu sa danima
    dobijamo 806.45/31=26,01 ….Treba da radite svaki dan u mesecu po 26 sati da bi zaradili gore navedeni novac…Navali narode…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!