Економија

НАЈНИЖИ У РЕГИОНУ: Минималац у Србији није повећан две године

МИНИМАЛНА зарада у Србији није повећана већ две године и спада у најниже у региону, а процене су да минималац у нашој земљи прима трећина запосленог становништва. Он тренутно износи 115 динара по сату, а на месечном нивоу 20.010 динара.

Синдикати предлажу да се у оквиру измена Закона о раду уведе одредба по којој би било предвиђено да се минималац може исплаћивати најдуже шест месеци и то у случајевима када послодавац, односно фирма, има проблеме у раду. Такође, траже да се он утврђује једном годишње, и то у октобру, и да износи најмање 70 одсто од минималне потрошачке корпе, која сада износи око 65.000 динара.

Представници радника су пре неколико месеци затражили и да се минимална цена рада повећа на 130 динара по сату, са чиме се нису сложили послодавци, који истичу да се за то нису створили услови у привреди. На седници Социјално-економског савета у фебруару донета је одлука да се цена рада не мења до јуна.

Потпредседник Савеза самосталног синдиката Србије Зоран Михајловић рекао је за Танјуг да забрињава чињеница да минималац у Србији не може да задовољи ни егзистенцијални минимум потреба становништва. Према његовим речима, процене синдиката показују да трећина запосленог становништва у Србији живи од минималца. То практично значи да око 500.000 грађана прима минималну месечну зараду.

Минималац у Србији је последњи пут коригован у априлу 2012. године, и тада је цена рада по сату са 102 динара повећана на 115 динара. Радник у Србији је са минималном платом од 175 евра и тада био један од најмање плаћених у окружењу.

Када је реч о земљама чланицама ЕУ, Бугарска је са 3,7 евра по сату имала најнижу цену рада у Европској унији у 2013. години, али је истовремено имала и највеће повећање те цене од 44,1 одсто од 2008. до 2013. године.

НАЈПЛАЋЕНИЈИ ШВЕЂАНИ

НАЈСКУПЉЕ је плаћен рад у Шведској, где се за један сат рада добија 40,1 евра, показују подаци Европског завода за статистику – Евростата.

Просечна цена рада у ЕУ у 2013. години износила је 23,7 евра, а у еврозони 28,4 евра. Подаци Евростата показали су и да су у Европској унији у јануару минималне плате значајно варирале, од свега 174 евра у Бугарској до 1.921 евра у Луксембургу.

 

Новости

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!