Европа

Након 47 година Велика Британија напустила Европску унију

ЛОНДОН – Након 47 година, Велика Британија од поноћи више није чланица ЕУ, и док су присталице Брегзита на Тргу парламента у Лондону славиле „повратак независности”, а поборници Уније „туговали”, премијер Борис Џонсон је обећао нови почетак.

Виртуелни сат на резиденцији британског премијера означио је у поноћ крај чланства у ЕУ и почетак нове етапе.

Три и по године након што је већина грађана на референдуму одлучила да жели да њихова земља напусти Европску унију, у тишини је у Бриселу спуштена застава Велике Британије.

Није било фанфара нити званичника ЕУ, само су се чули блицеви фото апарата.

У Лондону су за ту прилику све зграде владе окићене заставама, а целог дана колоне задовољних присталица Брегзита припремале су се и ишчекивале да у поноћ зграда Парламента буде обасјана бојама британске заставе.

Премијер је Борис Џонсон својим сународницима сат пре поноћи поручио: „Ово није крај већ почетак” и додао да разуме њихова помешана осећања и најавио шта је сада главни задатак владе и њега као премијера:

„Наш је задатак да ову земљу сада окупимо и водимо нас напред”, преноси Танјуг.

Након изласка из Уније, у Великој Британији наступа период транзиције, који подразумева да ће та земља до 31. децембра 2020. године остати чланица јединственог ЕУ тржишта и царинске уније.

Европска комисија следеће недеље требало би да усвоји и представи директиве за преговоре о будућим односима са Британијом.

Током периода транзиције, Велика Британија ће остати уско повезана са ЕУ, али ће до 31. децембра 2020. бити сачињен нови трговински договор, безбедносни споразум и закони о имиграцији, пише Си-Ен-Ен.

У овом периоду у трајању од 11 месеци уследиће многе промене које ће се одразити и на путовања из те земље и у њу.

На самом почетку периода транзиције неће бити много промена, европски посетиоци ће и даље путовати с личним документима и електронским пасошима, али чак и ако споразум буде био постигнут до краја године, могуће је да ће страни путници морати да користе посебне линије на аеродромима и трајектним терминалима.

За време овог периода Британија ће углавном наставити да се придржава закона ЕУ, односно за сада остаје у царинској унији и јединственом тржишту, што значи да ће наставити да поштује трговинске законе и законе о слободи кретања добара и служби.

Оно што ће се променити јесте то што Британија неће више имати право гласа у Европском парламенту, нити ће британски министри присуствовати састанцима на високом нивоу.

Током наредних 11 месеци Британија и ЕУ ће водити преговоре о новим односима, пре свега о трговини, запошљавању, безбедности, имиграцији.

Уколико се за 11 месеци споразум не постигне, Велика Британија ће се суочити с повећањима цена хране, лекова и других добара.

Премијерка Шкотске и даље за референдум о независности

ЕДИНБУРГ – Премијерка Шкотрске Никола Стерџен изјавила је да и даље жели референдум о независности током ове године.

У говору у Единбургу, она је синоћ признала да се то, ипак, можда неће догодити пре избора за шкотски парламент предвиђених за наредну годину, пренео је Би-Би-Си.

Стерџен је поново инсистирала на томе да било какав референдум „мора бити легалан и легитиман”, преноси Танјуг.

У обраћању члановима своје партије, само неколико сати пре него што ће Велика Британија напустити ЕУ, она је рекла да је Брегзит „кључни моменат” за Шкотску и Уједињено Краљевство, при чему многи Шкоти осећају „стварну и дубоку тугу”, али уз примесу гнева.

За останак у ЕУ на референдуму се изјаснило 62 одсто Шкота, док је 38 одсто било против.

Меркел: Преговори о односима са Лондоном неће бити лаки

БЕРЛИН – Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је да преговори о будућим односима Лондона и ЕУ после изласка Велике Британије из Уније неће бити лаки, додајући да је то прекретница за ЕУ, али да Немачка жели да остане британски партнер и пријатељ.

„Немачка хоће да остане близак партнер и пријатељ Британије, јер нас уједињују заједничке вредности”, поручила је немачка канцеларка у видео поруци коју је објавио њен кабинет, јавља Танјуг.

Како преноси АП, она је изразила очекивање да ће дугорочан споразум о односима ЕУ и Британије бити постигну што је пре могуће.

„Европска уније иде у те преговоре са добрим намерама, али и бранећи сопствене интересе, а Британија ће учинити исто”, оценила је немачка канцеларка.

Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Ти олоши ду је први правили а сад је први нспуштају. Пацови увек први напуштају брод. Увек било.
    Иначе и јесте ЕУ пацовска творевина, за потребе глобалиста и подјармљивања.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!