Друштво

НАПРЕДНО! Републички буџет школама које зарађују празни рачуне!

МЛЕКАРСКА школа у Пироту дневно откупљује 6.000 литара млека, од којих ђаци праве традиционални качкаваљ. Њихови вршњаци из Рековца, ђаци Пољопривредно-ветеринарске школе, гаје краве, овце, козе, обрађују земљу, продају мед… Десетине стручних школа зарађује од сопствених производа и рада, али прети да им од Нове године ти послови пропадну. Наиме, према Закону о буџетском систему, школе ће од 1.1.2016. остати без сопствених средстава.

Све што зараде мораће да уплате у буџет, а после да траже новац када им је потребан за материјал, поправке, гориво…

– Ако би се то догодило, могли бисмо да затворимо школску економију, распродамо стоку и запустимо њиве – каже за “Новости” Љубиша Стевановић, директор Пољопривредно-ветеринарске школе са домом ученика у Рековцу. – Када пукне гума на трактору, опраси се прасица или разболи крава, не можемо ми да пишемо молбе министарству и чекамо средства. Морамо хитно да реагујемо. Ако бисмо чекали набавку горива или делова за трактор, прошле би нам и сетва и жетва.

КРУЖЕЊЕ ЈЕДНЕ ШНИЦЛЕ

ШКОЛА у Рековцу би, према правилима која ступају на снагу 2016, требало да свиње које узгаја прода и новац уплати у буџет. Потом би из буџета требало да потражује средства за набавку свињског меса за дом ученика. Следећи корак био би расписивање јавне набавке, у којој би и сами могли да учествују, а победник би испоручио месо ђачком дому. Уместо ове заврзламе, месо са школске економије се једноставно пребаци у кухињу ђачког дома.

Ова школа у својој економији има 14 крава, пет бикова, шест телади, 35 мангулица и још десет свиња, 20 оваца, ту су и пчеле, па узгој поврћа и воћа… Све што произведу, једе се у ђачком дому, а вишкови иду на тржиште. Од тог новца, каже Стевановић, финансирају све трошкове, као и плате тракториста и шталара.

Спорна законска одредба брине и остале стручне школе, које зарађују производњом или пружањем услуга. Млекарска школа са домом ученика “Др Обрен Пејић” у Пироту од 6.000 литара млека дневно прави качкаваљ, бели сир, јогурт… У ученичкој радионици упошљавају и мајсторе који “воде” читав посао.

– Зарађеним новцем плаћамо премије за откуп млека, плате радницима, купујемо опрему и одржавамо производњу. И дом има сопствена средства, од смештаја трећих лица – објашњава Нела Вучићевић, директорка школског дома. – Надамо се да ће закон ипак бити промењен и да нећемо остати без сопствених средстава, јер би то значило крај производње.

На страни школа је и Министарство просвете, па помоћник министра Снежана Марковић каже да би школе требало изузети из овог правила.

– Надам се да ће се до краја године пронаћи решење, а да ће школе бити изузете од спорног члана Закона о буџетском систему – напомиње Снежана Марковић. – Потпуно се слажем да школе које имају производњу треба да задрже сопствена средства, јер им је то неопходно за рад. Систем јавних набавки сувише је спор за сваку њихову потребу.

Она обећава да ће Министарство просвете указати на овај проблем и тражити решење што је пре могуће.

И. Мићевић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!