Србија

Народ жељан правде па макар стизала из Стразбура

Против Србије у Стразбуру 9.700 притужби

Србија је као чланица Савета Европе постигла видљив напредак у области заштите људских права и слобода, али пракса Европског суда за људска права, пред којим се води око 9.700 представки против Србије, може бити и подстрек за државне институције да се та област у наредном периоду унапреди, закључено је јуче у Скупштини Србије.

На дебати под називом „Извршење пресуда Европског суда за људска права у случају Србије”, коју је организовао скупштински Одбор за људска права, речено је да број представки који се води против државе Србије пред судом у Стразбуру, нашу земљу ставља на шесто место. Највећи део се односи на неизвршавање одлука судских органа и суђења у разумном року, посебно везано за радне односе против друштвених предузећа.

Како је рекао заступник Србије пред Европским судом Славољуб Царић, против Србије се воде четири групе поступака – у вези са друштвеним предузећима и повредама радних односа, неисплаћивањем косовских пензија, ратним дневницама и старом девизном штедњом.

Уколико ти процеси буду завршени правоснажним пресудама против Србије, оне би могле бити генератор велике исплате новца, што може оптеретити буџет Србије, рекао је Царић и навео да је тешко утврдити колико је тачно новца Србија исплатила по налогу Европског суда.

Он је указао да су за Србију посебно проблематични поступци везани за потраживања у друштвеним предузећима која су отишла под стечај и навео да није задовољан многим пресудама суда, будући да су неке могле бити другачије по Србију, а да је тај суд често наклоњен апликантима.

Говорећи у прилог свом ставу Царић је навео да је тако у неким поступцима за исплату старе девизне штедње суд утврдио да су одговорне Словенија и Србија уз образложење да је новац највероватније завршио у тим земљама без чврстих доказа.

Само јачање домаћих институција може довести до смањења броја притужби пред Европским судом у Стразбуру, сматра председница Врховног касационог суда Ната Месаровић.

 

 
Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!