Економија

Недимовић: Дуг пољопривредника за ПИО 1,5 милијарди евра

Дуговања пољопривредника у Србији по основу неплаћених пореза и доприноса за пензијско-инвалидско осигурање износе 184 милијарде динара, односно око 1,5 милијарди евра, изјавио је јуче Бранислав Недимовић, министар пољопривреде. Како је нагласио, проблем је у томе што је 95 одсто ових обавеза ненаплативо.

Недимовић је на јучерашњој конференцији Агробизнис Србије „Аграрна политика у 2018. години” истакао да очекује да ће изменама закона о Пензијско-инвалидском осигурању (ПИО), до краја ове године, бити решени проблеми у осигурању пољопривредника. Како је рекао, у Србији се 370.000 лица воде као пољопривредни обвезници, од чега се чак 74.000 не налазе у систему, то јест, „или су преминули или примају пензије по другом основу”. – Радимо на реформи, морамо да решимо тај дуг, али и да направимо систем који ће бити одржив у будућности. Проблем је што, кад се подвуче граница, свега 50.000 до 70.000 газдинстава раде економски исплативо да могу да подмире те обавезе према држави од око 80.000 динара годишње – рекао је Недимовић и указао да није фер да сви они имају исту пољопривредну пензију, без обзира на дужину уплата у ПИО.

Говорећи о будућим подстицајима у аграру, он је најавио измену закона о подстицајима, као и да ће пољопривредницима до 1. јуна бити исплаћене све заостале субвенције. Очекује се и повећање износа које ће држава давати за „стартапе”, и то са садашњих 1,2 милиона динара на 1,5 милиона.

– Определили смо се да дамо већу подршку младим пољопривредницима, посебно оним који започињу посао у сектору воћарства, повртарства и сточарства– рекао је Недимовић.

Каже да ће се до краја године расписати укупно осам конкурса за помоћ пољопривредницима као и да је за новац из ИПАРД фондова министарству до сада стигло 500 пријава пољопривредних произвођача и да не очекује да ће бити проблема са испуњењем услова.

Најавио је да ће Србију ускоро посетити делегација из Министарства пољопривреде Уједињених Арапских Емирата како би разговарали о новим пословима и пласирању српске робе на то тржиште. – Потребна су нам тржишта која добро плаћају, као што су Русија, која нашу јабуку плаћа 55 евроценти и више, или Турска која има велике захтеве за говеђим месом из Србије. Крајње је време да окренемо производњи оне робе за којом постоји тражња – закључио је Недимовић.

„Срем Шид” добио нове власнике

Индустрија меса „Срем Шид” добила је јуче новог власника који планира обраду 400 грла говеда дневно и извоз у Турску, потврдио је јуче министар пољопривреде Бранислав Недимовић.

Како преноси Танјуг, нови власник ове индустрије меса, која је од 2001. била у стечају, јесте конзорцијум „Агропапук” и „Ђуђевић”. Недимовић је рекао да са Турском постоји споразум који предвиђа извоз од 5.000 тона меса, као и да ће се у наредном периоду разговарати о повећању квота за извоз у ту земљу.

– Одлучни смо да се извози у Турску, али имамо проблем, немамо кланице, објекте, које су својим капацитетима и технолошким карактеристикама способне за говеђи програм”, каже Недимовић и објашњава да у овом тренутку имамо четири лиценце за Турску а веома мале капацитете за прераду говеђег меса.

Аутор: Ивана Албуновић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!