Србија

Немачки медији: Дан након победе – парада за Вучића

Чему је служила демонстрација руског оружја на улицама Ниша и то дан након Дана победе? Да ли је било ичега осим ширења култа личности Александра Вучића?

Запад Европе слави Дан ослобођења 8. маја. Исток слави Дан победе 9. маја. Разлика у датуму је историјски одређена. Србија је ове године 10. маја одржала војну параду у Нишу, поводом капитулације нацистичке Немачке, под слоганом “Одбрана слободе”.

Лист Данас покушао је да нађе оправдање за одлагање, али једино што је закључио је да је 10. мај Међународни дан физичке активности. То је исто, рецимо, и Међународни дан Монти Пајтон статуса на Фејсбуку.

Званично није стигло никакво објашњење за померање војне параде, али разлог је разумљив и уопште није смешан, осим можда стандардима хумора “Летећег циркуса Монтија Пајтона”. Наиме, 9. маја председник Србије Александар Вучић је учествовао на регионалној конференцији у Тирани, па је тако централна манифестација поводом Дана победе прилагођена његовим обавезама.

Парада која је, након што је одложена, требало да остави утисак да је инспирисана антифашистичким европским вредностима, испоставила се као демонстрација моћи и ширење култа личности шефа државе и врховног команданта – присуство Вучића било је важније од поштовање историје.

Новија историја виси попут злокобне судбине над кандидатом за чланство у ЕУ Србијом. Велика војна парада најпре је била планирана за 24. март, двадесету годишњицу почетка ваздушних напада НАТО.

Али, како су упозорили из Вашингтона и Брисела, то би превише чак и за Србију којој Запад иначе (још увек) толерише шпагу између љубави према Русији и Владимиру Путину и прагматичног приближавања Европској унији. Јер то је могло да се схвати као звецкање оружјем или у најмању руку као провокација НАТО који се нерадо сећа крајње спорног повода и исхода ваздушних напада на Србију.

Вучић се томе повиновао и војну параду је везао за Дан победе. Добро, за дан након победе.

Повод за параду је истовремено и 20. годишњица од почетка НАТО напада, подсетиле су режиму блиске “Вечерње новости”. За сваки случај, да се још једном разјасни.

Војна парада у Нишу је била парадни пример покушаја српског државног врха да премости политичко-историјску подељеност у коју је утерао земљу. Са једне стране председник Вучић уверава да је чланство у ЕУ приоритет спољне политике Србије, а са друге стране “звезде” војне параде у Нишу били су руски борбени авиони Миг 29, руски војни хеликоптер Ми-35, руски тенкови Т-72, који су купљени или добијени на поклон од Руске Федерације.

Српска војна парада, на којој је учествовало око 4.000 војника и полицајаца, 400 тенкова и возила и 40 летелица, заправо је била демонстрација моћи, која је глорификовала председника државе Александра Вучића и показала где је Србија под његовим вођством.

Дојче веле

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. berline jebem li ti majnu, vi tamo cesto gostite ovoga manijaka i vasega djaka. — taj ce uskoro, ako ne bude rana crvima, i kod vas u putujucem cirkusu doci kao zena bez nogu i ruku, a pameti nikad i ne imase.
    — sto se nas Srba tice sa vama ce mo ko i prosli vek, vatrom i dimom.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!