Економија

Невреме и јавашлук државе обрало трећину српских воћњака

ВРЕМЕНСКЕ непогоде, које су погодиле Србију последњих месеци, десетковале су воћњаке у нашој земљи. Стручњаци кажу да је род кајсија, малина, вишања, трешања и за 30 одсто мањи, док воћари истичу да је штета далеко већа. А, како је род слабији, цене овог воћа, за овај период године, изузетно су високе.

– Јагоде и трешње претрпеле су озбиљне последице, како у квалитету тако и у приносу – истиче Ненад Будимовић, секретар Удружења за пољопривреду Привредне коморе Србије. – Падавине су изавале пуцање плодова код трешње, док су јагоде трулиле или недовољно сазревале. Неке процене су да је код овог воћа род умањен и до 30 одсто, у односу на прошлу годину. Значајну штету претрпела је и малина, нарочито у Златиборском округу. Само ту је процењено да је уништено око 30 одсто рода. Уз то, квалитет ће бити лошији. У равничарским крајевима берба је при крају, док је у брдским у пуном јеку. Откупна цена малине је од 200 до 230 динара за килограм.

Према речима Будимовића, кајсија је у време цветања имала лоше временске услове, па је овогодишњи род врло мали, а самим тим, и цена превисока. И вишње су подбациле, род је мањи за 30 одсто, а цена се кретала од 30 до 40 динара за килограм. Због тога је и велики део вишања остао необран.

– Јабуке, које се гаје у контролисаним условима, где има противградних мрежа и других ствари, неће бити угрожене ни у смислу рода, а ни квалитета – истиче Будимовић. – Влага је направила идеалне услове за развој биљних болести, што је довело до већег броја прскања и заштите од уобичајеног, па самим тим и поскупело производњу воћа. Тако је цена овог воћа, у малопродаји, достизала веће цене, чак и за 50 одсто, у односу на лане.

Како нам је испричао Саво Тодоровић, воћар из села Миоковци крај Чачка, род кајсије у његовом воћњаку, у односу на лане, је преполовљен.

ПОДБАЦИЛЕ И МАЛИНЕ

ВРУЋИНА је додатно уништила малине у ваљевском крају, па произвођачи очекују да ће род бити преполовљен, а квалитет слабији. Највећи део малина моћи ће да се користи у производњи сока. А, произвођачи се надају јесењој малини, на већим надморским висинама, која би мало могла да спасе сезону.

Килограм малина се плаћа и до 280 динара, што такође говори о преполовљеном роду, а хладњаче су полупразне због тога што лош квалитет малина не омогућава њихово замрзавање.

Ј. Субин, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!