Србија

Ниш: Неспремне изненади и најављени снег

Ниш – Борба против снежних наноса и последица поларне хладноће на југу Србије настављена је и јуче. Уз велике напоре да се у Нишу и околним местима Нишавског округа обезбеди уредно снабдевање топлотном енергијом, струјом и водом, хлебом и другим прехрамбеним намирницама, успостављене су боље саобраћајне везе до медицинских и установа дечије заштите, производних погона и сточарских фарми ван града, као и до великог броја сеоских насеља која су била одсечена од света, рекао је јуче за „Политику” начелник овог округа др Александар Цветковић.

– Све расположиве екипе са механизацијом непрекидно су већ данима на терену. Остало је да се пробије и рашчисти регионална саобраћајница између Љуптена у алексиначкој и Рибарске Бање у крушевачкој општини. У прекиду је и пут од села Каменице до Каменичког виса, јер је тамо све потпуно завејано и велики су снежни наноси. Непрестано се чисте путеви до клинике у Кнез Селу изнад Ниша, Дома за особе ометене у развоју у Кулини на Малом Јастрепцу код Алексинца, као и сви регионални и магистрални правци, јер снег поново пада – рекао нам је Цветковић, који је и командант Штаба за ванредне ситуације Нишавског округа.

Нишке улице и булевари су под дебелим ледом и утабаним снегом, али јавни градски превоз функционише иако отежано. У Заводу за хитну медицинску помоћ нам кажу да се од недеље ујутру до јуче у подне због повреда на залеђеним улицама и тротоарима хитној помоћи јавило више од 120 грађана Ниша.

Припадници нишке полиције, Жандармерије и Сектора за ванредне ситуације још од петка увече трагају за Ненадом Радићем (31), становником нишког градског насеља Комрен, који је 6. јануара пре подне нестао на северним обронцима Каменичког виса изнад села Хум. Овај младић је пошао у сечу бадњака са братом и двојицом пријатеља из комшилука. Сви су били завејани у јакој мећави, али су, осим Ненада, ипак у једном тренутку успели да се извуку из снежних наноса и пођу назад према граду где су стигли поподне. Одмах је организована потрага, међутим до јуче поподне Ненад Радић није пронађен.

Да ли су за проблеме који су дана задесили Ниш и југ Србије криви само сибирска хладноћа, изненадно стварање великих снежних наноса, завејани путеви и недисциплина учесника у саобраћају и непоштовање прописа о обавезном коришћењу зимске опреме или су томе кумовале и неодговарајуће припреме за могуће снежне мећаве?

У граду се тако прича да је Предузеће за путеве Ниш још у ноћи од четвртка на петак, када је иначе одавно најављено невреме са ниским температурама захватило југ Србије, понудило да са својим дежурним и спремним екипама изађе на ауто-пут. Нико из служби задужених за одржавање аутопута није им на то одговорио.

И због тога су у петак 6. јануара снежни наноси угрозили нормално одвијање саобраћаја, да би потом на ауто-путу код нишког Казнено-поправног дома дошло и до великог ланчаног судара више од 35 аутомобила, већином страних држављана. Кад су се на то надовезали сметови на ауто-путу недалеко од Алексинца и од Ниша према Лесковцу, потпуно је затворен саобраћај на друмској „жили куцавици” кроз Србију.

Некада су на критичним местима изложеним могућим сметовима и јаким ветровима постојале вештачке баријере („крстине”) попут дрвених ограда. Узалуд се годинама уназад заговара постављање шумских засада и дрвећа ту где ветрови са истока и североистока „пробијају”, како се у народу прича, „чак са Карпата”.

Зимске службе опет су биле изненађене снегом усред зиме, неспремно су дочекале мећаву и снежне наносе, иако су недељама раније стално стално уверавале како ће све бити у реду.

И опет се испоставља да је механизација у локалним фирмама задуженим за реаговање у зимским условима застарела, да се годинама не обнавља, а нова не набавља. Тим фирмама у финансијским недаћама дугује се на стотине милиона и једноставно немају новца да се модернизују и ефикасније делују.

Иначе, на подручју Ниша постоји десет „праваца” на којима се реагује и делује у невољама изазваним невременом. Ти правци воде ка седамдесетак села, а за реаговање је обезбеђено свега 11 возила и машина. Колико је то возила и машина по једном правцу, да ли могу свуда да стигну и рашчисте саобраћајнице?

И, „бисер” за крај. У тендеру за избор фирме за зимско одржавање путева један од услова који је град захтевао био је „да механизација – возила и машине изабраног понуђача морају да буду на располагању и имају обавезу да раде две трећине дана”. Изгледа да комисија која је састављала текст тендера није знала да невоље могу потрајати 24 сата дневно! Или више дана?

Аутор: Тома Тодоровић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!