Друштво

Нов напредни европски закон од јуна: Због удварања у затвор!

Уколико женама удељујете комплименте против њихове воље, или им се нападно удварате, ризикујете затворску казну, јер тако прописују два нова кривична дела: прогањање и полно узмениравање, који од 1. јуна стпају на снагу.

Полно узнемиравање (члан 182а) представља свако добацивање, “слободније” понашање, па чак и ласкање уколико је против воље жене,  а за то дело прописана је новчана казна или затвор до шест месеци.

Прогањање (члан 138а Кривичног законика) подразумева слање порука, зивкање телефоном, праћење или сачекивање испред куће женске особе, а онај ко то ради ризикује три године робије.

Стручњаци смтарају да су ова кривична дела уведена због заштите жена, али да остављају велики простор за злоупотребе и манипулације.

Државни секретар у Министарству правде Радомир Илић каже да ће ова кривична дела бити примењивана само ако “угоржане страна” стави до знања да јој такав начин комуникације не прија.

“Када год постоји нормалан и жељен оснос између две особе, то је нешто што је дозвољено. Уколико једној страни у тој друштвеној интеракцији то не прија, где је то јасно стављено до знања, ми онда можемо да говоримо о границама које су пређене и о евентуалном постојању кривичног дела. Такође, недолично понашање, нападно удварање или слање порука, биће сматрано за кривично дело искључиво уколико друга страна не прихвати такав начин опхођења. Према предлогу нацрта, максимална казна за прогањање биће до три године затвора”, каже Илић за Информер.

Према његовим речима, кључна ствар код ових кривичних дела биће непристајање “жртве” да трпи нечије понашање.

“Погрешно је тумачење да девојци на јавном месту нећете моћи да кажете да је лепа. Ипак, уколико она јасно стави до знања да је та врста комплимента узнемирава и да јој не прија, а ви наставите, онда ту већ имамо основе за кривично дело”, каже Илић.

Адвокат Љубиша Живадиновић сматра да су ове одредбе Кривичног законика добре, али да ће једини проблем бити његово примењивање у пракси и пдређивање затворких казни.

Морамо бити опрезни и водити рачуна, јер се могу јавити озбиљне злоупотребе овог закона. Мора се направити разлика између бонтона, некултуре и узнемиравања. Удељивање комплимената не доживљавамо сви на исти начин“, каже адвокат.

Психијатар и сексолог Јован Марић каже да се овај закно коси са нашим менталитетом.

“Овим законом Србија покушава да прихвати неки западни модел, где је забрањен чак и случајни физички контакт у лифту или градском превозу“, каже Марић.

Мондо.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Ovaj Zakon se koristi u “razvijenim” zapadnim zemljama, samo za to da se nepoželjni protivnici, najčešće politički, lako uklone. Pronađe se luda ženturača koja će optužiti i u ćorku. Stros Kan, Asanž su očiti primeri. Jebe se njima za zaštitu žena.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!