ДруштвоСрбија

НОВА ПРЕВАРА Вучићеве власти: НЕМА ПОВЕЋАЊА ПЛАТА у здравству!

У ЗЦ Врање у уторак су примљене овомесечне плате, али, нажалост, без обећаног повећања плата од 10 одсто, које је лично и у више наврата обећао председник Србије Александар Вучић а после хорски понављали многи министри, од Вулина до Лончара.

Да, на платном списку запослених у здравству у већини случајева плата је виша за 10 одсто, али то није повећање плате, него стимулација по уредби Владе, како стоји на платним списковима.

То у пракси значи да ће неко, ко је, рецимо, радио само десет дана, а десет био на боловању, примити само пола ове стимулације.

То, опет, практично значи да, рецимо нека сестра, која је ни крива ни дужна на најтежем послу добила КОВИД 19 па била на боловању, неће добити ни динар од ове стимулације.

Такође, овакав начин повећања плата говори о томе да ништа није сигурно наредног првог у месецу, јер да је у питању повећање плата, оне не би могле да буду смањене без посебне уредбе, а како је реч о стимуацији, она је варијабилна и зависи од учинка.

Једноставно, нема никаквог повећања плате (како се данима труби у медијима), већ само додатак на основну плату, (стимулација за ефективни рад, дане проведене на послу) која је несигурна за даље месеце.

У пракси, онај лекар или сестра који је радили са ковид пацијентима и заразили се, па су на боловању, немају право на овај додатак?!

И локални и државни медији који су данима прегласно трубили о бризи за здравствене раднике и повећању плата, сада ћуте.

Ћуте и здравствени радници, не буне се, једино Вучић ликује у стилу „и медицинари задовољни, и гласови на броју“.

Vlada je na osnovu člana 6. stav 1. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti („Sl. glasnik RS“, br. 15/2016) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi („Sl. glasnik RS“, br. 55/2005, 71/2005 – ispr., 101/2007, 65/2008, 16/2011, 68/2012 – odluka US, 72/2012, 7/2014 – odluka US, 44/2014 i 30/2018 – dr. zakon), donela Uredbu o dodatku na osnovnu platu zaposlenih u zdravstvenim ustanovama i određenih zaposlenih koji obavljaju poslove u oblasti zdravlja, odnosno zaštite zdravlja stanovništva Republike Srbije, odnosno lečenja i sprečavanja širenja epidemije bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2 („Sl. glasnik RS“, br. 48/2020 – dalje: Uredba).

Uredba je stupila na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Sl. glasniku RS“, a primenjuje se od 1. aprila 2020. godine.

Članom 1. Uredbe propisano je da zaposleni u zdravstvenim ustanovama, zaposleni u vojnozdravstvenim ustanovama, zaposleni na poslovima zdravstvene zaštite u ustanovama socijalne zaštite i lekari u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija (dalje: zaposleni) ostvaruju pravo na dodatak na osnovnu platu u visini 10% osnovne plate zbog sprovođenja mera i aktivnosti vezanih za zaštitu zdravlja stanovništva Republike Srbije, odnosno lečenja i sprečavanja širenja epidemije bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2.

Za primenu Uredbe nije bitan momenat isplate plate, nego period za koji se plata isplaćuje. S tim u vezi, obračun i isplata plate za mesec mart 2020. godine se vrši bez prava na dodatak na osnovnu platu u visini od 10% bez obzira na momenat isplate plate.

Kako se Uredba primenjuje od 1. aprila 2020. godine, za rad od ovog datuma, zaposleni ostvaruju pravo na dodatak na osnovnu platu u visini od 10% od osnovne plate, što znači da će zaposleni počev od isplate plate za april 2020. godine imati pravo na dodatak na osnovnu platu.

Imajući u vidu da se visina dodatka određuje u odnosu na osnovnu platu, visina dodatka će zavisiti od visine osnovne plate.

Kako se osnovna plata ostvaruje samo za rad i vreme provedeno na radu, zaposleni koji odsustvuju sa rada neće imati pravo da za period odsustvovanja sa rada ostvare pravo na dodatak na osnovnu platu (jer za ovaj period ne ostvaruju pravo na osnovnu platu, nego na naknadu plate koja se u skladu sa odredbama Zakona o radu određuje na osnovu proseka plate u prethodnih 12 meseci).

Izuzetak su lekari u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija koji imaju status državnih službenika, a koji odsustvuju sa rada zbog korišćenja godišnjeg odmora, plaćenog odsustva, dana praznika koji nije radni dan, odazivanja na vojnu vežbu ili na poziv državnog organa. Naime, u ovom slučaju za obračun naknade plate se primenjuje član 32. Zakona o platama državnih službenika i nameštenika („Sl. glasnik RS“, br. 62/2006, 63/2006 – ispr., 115/2006 – ispr., 101/2007, 99/2010, 108/2013, 99/2014 i 95/2018) kojim je propisano da se naknada plate obračunava i isplaćuje u istom iznosu kao da je državni službenik radio.

Za pravilan obračun plate zaposlenima neophodno je odrediti karakter „dodatka na osnovnu platu“ koji se isplaćuje u skladu sa Uredbom. Kako Zakonom o platama u državnim organima i javnim službama („Sl. glasnik RS“, br. 34/2001, 62/2006 – dr. zakon, 63/2006 – ispr. dr. zakona, 116/2008 – dr. zakoni, 92/2011, 99/2011 – dr. zakon, 10/2013, 55/2013, 99/2014, 21/2016 – dr. zakon, 113/2017 – dr. zakon, 95/2018 – dr. zakon i 86/2019 – dr. zakoni), a ni Zakonom o platama državnih službenika i nameštenika nije propisana ova vrsta primanja, postavlja se pitanje da li dodatak na osnovnu platu koji se isplaćuje u skladu sa Uredbom ima karakter osnovne plate ili dodatka na platu? Imajući u vidu da je Uredbom propisano da zaposleni imaju pravo na „dodatak na“ osnovnu platu, a ne da se osnovna plata uvećava, prema našem mišljenju, dodatak na osnovnu platu ima karakter dodatka na platu. Navedeno podrazumeva da dodatak na osnovnu platu ne ulazi u osnovicu za obračun ostalih dodatka na platu (minuli rad, rad na dan praznika…), kao i da se kao dodatak na platu dodaje na minimalnu zaradu (za zaposlene kojima se isplaćuje minimalna zarada).

Članom 2. Uredbe propisano je da se dodatak na osnovnu platu primenjuje sve dok se ne steknu uslovi da se, saglasno visini dodatka, izmene elementi za obračun i isplatu osnovne plate zaposlenih u skladu sa zakonom.

Dakle, u narednom periodu možemo očekivati izmenu budžetskih propisa i donošenje novih zaključaka Vlade o visini osnovice za obračun i isplatu za zaposlene kako bi se osnovna plata uvećala za 10% (saglasno visini dodatka).

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Увек лекари највеће жртве ? То им је посао , зато су се школовали ,сами бирали образовање. Кад их шаљу по целом свету на тзв.семинаре онда им је све ок. Зашто им дизати реп. Раде и ватрогасци и полицајци , и цариници и машиновође и књиговође и учитељи…..

    1. Jesi vido platu na listicu..bez malo 90somica..dal je to glavna sestra ili obicna sestra ili pak spajdermen sestra..
      Otprilike ko sto radnik primi za 3 meseca..
      I to im ne odgovara nego idu u inostranstvo..
      Nesta nevalja ovde..u zemlji seljaka na brdovitom balkanu..

      1. To je plata lekara specijaliste a ne meducinske sestre. Taj lekar kod ima sa dezurstvom 900 evra a u Nemackoj na klinici sa dezursvom oko 4-4500 evra. Sto se tice povecanja plate u zdravstvu nema od toga nista. To je kao sto pise na listi stimulacija koju ce dobiti jos jedan mesec i kraj. Taman da prodju izbori. Moja supruga je laborant i isto joj na platnoj listi pise dadatak 10 posto. Jos jedna laz od vladajuce klike.

        1. Како се могу упоређивати Србија , једна од 2 -3 најнеразвијеније дрѕаве у Европи и Немачка , најјача економска сила у Европи?

  2. Ppotpuno je jasno da komentatori skoro stoposto nemaju osnovu za svoje komentare već na bazi pročitanog teksta izražavaju trenutne emocije koje u suštini treba da pokažu duh naroda…..ali obično to nije slučaj.
    Duh naroda je teško shvatljiv…ponekad pokriven pojedinačnim akcijama …..ali kada prevri ….onda duh naroda
    izlazi na površinu i postaje sudbonosan, određuje daljnu sudbinu naroda. Pitanje je samo u tome dali duh naroda
    ima duhovnog vođu ili na kormilu vođe stoji prosječna individua ili još gore lakoma i indoktrinirana individua koja
    je u suštini inteligentna ali je u službi ino-nekog faktora te mora izvršavati preuzete i naređene akcije.
    Današnji Srbi ne zavređuju poštovanje svojih Predaka….ali možda će po Božjoj milosti doći jedan tren preokreta u akcijama današnjih Srba i da će Srbi biti na neki način spašeni propasti. Ne mislim na dostizanje stanja BLAGOSTANJA MATERIJALNOG – već na duhovno usmjerenje za dobro svoje i svojih potomaka.
    Zato u vezi toga smatram da članovi zdravstva i članovi obrazovnog sastava moraju biti plaćeni onako kako je
    to u zemljama sa najvećim platama u tim sektorima….a nama ostalima da plate budu kako to ekonomija dozvoljava.
    Na taj način imali bi smo neku predvidivu budućnosst….bolju od sadašnjosti……ALI MEDIOKRITETI Na VLASTI
    neće preuzeti ništa u tom smislu. Teško si ga Srbima….propadanje nam se vidi na svakom koraku.
    Neka nam je Bog u pomoći…ali pitanje je dali to zaslužujemo………?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!