Србија

Нова уцена ЕУ: За датум услов “практична независност“

ИАКО незванични извори увелико помињу намеру Кетрин Ештон да од представника Србије и Косова пре лета затражи потпис на документ о нормализацији односа, у Бриселу, званично, не истичу овакав сценарио.

Саставни део дијалога је оно што стоји у децембарским закључцима, одговорила је у недељу за „Новости“ портпарол Ештонове Маја Коцијанчич, на питање колико има истине у томе да ће Србија и Косово до јуна морати да потпишу споразум о нормализацији односа.

У поменутим закључцима се, између осталог, за покретање преговарачког процеса за чланство, тражи „предузимање корака ка видљивом и одрживом унапређењу односа са Косовом“, али се нигде не помиње такав документ, којим би се тражило стављање потписа на договор. Јасно је да се и од Београда и Приштине очекује „на одређени начин“ да потврде спремност за „потпуну нормализацију односа“.

Очигледна је и намера Кетрин Ештон да од јуна цео процес препусти комесару за проширење Штефану Филеу, јер је тако нешто, додуше између редова, назначено у децембарским закључцима.

Из тога проистиче и чињеница да ће се процес нормализације наставити и после добијања датума за почетак претпријемних преговора. И то је, на неки начин, наглашено у закључцима, када је наведено да се очекује да процес видљивог и одрживог побољшања „постепено доведе до нормализације односа између Србије и Косова“.

Иако се очекује напредак не сматра се да баш све треба буде урађено до јуна. У року од свега неколико месеци, настојаће се, између осталог, пронаћи одрживо решење за север, а на списку су, и примена споразума о царини, разрешавање електроенергетског чвора или постизање договора око приштинског захтева за добијање посебног позивног телефонског броја.

Време цури, па ће се, сада, после протоколарног сусрета између Томислава Николића и Атифете Јахјаге, прећи у притисак за убрзавање договарања. После четири сусрета, на којима су се уходавали и приближавали ставове, Ивица Дачић и Хашим Тачи, кренуће крајем фебруара на то што се назива „суштинско преговарање“.

Предвиђено је, наиме, да се на петој рунди политичког дијалога донесу неке од круцијалних одлука, због чега би овај састанак могао да потраје и неколико дана. То би требало да, наводно, утиче на одлуке Европског савета о датуму.

А шта заправо значи пуна „нормализација“?

– Нормализација односа, на којој се инсистира, у ствари представља захтев да Србија Косову призна све атрибуте практично независне државе, осим да је и де факто призна – истиче извор „Новости“ у седишту ЕУ.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!