Економија

Новчаници отањили а биће још горе

Београд — Да ли веровати извештајима статистике или свом новчанику? Званични папири показују да нам је добро, поглед на трпезе то не потврђује, а заправо нико не греши.

У праву је и статистика, која каже да су нам на годишњем нивоу порасле плате и да цене у радњама мирују, уз све већи промет. Још више су у праву грађани, чији су буџети све тањи и којима се чини да живе у статистичком привиду.

Економисти поручују да нас пад куповне моћи тек чека и да је то неминовно, уз најављена отпуштања и поскупљење струје те већ смањене плате у јавном сектору и пензије. Кажу, врло брзо ће се погледи статистике и грађана изједначити.

“Јануар је сезонски месец, а у наредном периоду ће доћи до опадања малопродајног промета и до сплашњавања позитивне динамике туристичког раста који ће прећи у негативну зону”, каже за „Дневник“ економиста Саша Ђоговић из Института за тржишна истраживања (ИЗИТ).

Он подсећа на то да је, по последњим извештајима, туристички промет у порасту, што има индиректан ефекат и на раст малопродајног промета од 3,6 одсто на годишњем нивоу. Највећим делом порастао је промет хране, пића и дувана, а на бољу трговину утицале су и ниже цене горива. Туризам, који је по Ђоговићевим речима генератор бољитка у трговинама, на годишњем нивоу, од прошлог до овог јануара увећан је 4,7 одсто, а томе је највише допринео пораст броја ноћења домаћих туриста у нашим скијалиштима.

“Притом, није дошло ни до каквих помака у ценама егзистенцијалних намирница. У јануару је забележен раст потрошачких цена од 0,1 одсто у односу на јануар прошле године, што је заправо стагнација. На годишњем нивоу раст цена хране је био 0,7 одсто, с тим што смо имали пад цена алкохолних пића и дувана, па сезонски пад цена обуће и одеће”, подсећа Ђоговић.

“Управо то, ниже цене или њихов занемарљив раст, уз раст туристичког промета, условило је раст малопродајног промета у реалном изразу, али то није прави показатељ да је дошло до раста куповне моћи становништва. Напротив, грађани су претрпели удар на буџет јер су смањене пензије и плате у јавном сектору, што значи да је куповна моћ свакако опала и да је платежна способност све мања.

Ђоговић очекује да ће позитивни статистички подаци какве сад имамо почети да сплашњавају и да ће ући у негативну зону раста до половине године.

“Имаћемо поскупљење електричне енергије на пролеће, што ће се директно одразити на остале цене. На било какав раст зарада не треба рачунати, а ове године имаћемо и раст незапослености кроз реструктурирање јавног сектора. То је неминовност. Показаће се привид рада који је досад постојао и све што је паразитирало, изаћи ће на површину. Отпуштања у јавном сектору имаћемо и ове и следеће године, па и у 2017, што ће повући за собом даље слабљење тражње”, каже Ђоговић.

 

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Svi imaju pricu ,statisku, brojke,matematiku i ekonomiju u prste…al niko neuradi nista dobro za ovu zemlju i narod….Ja kad udjem u prodavnicu nisam lud valjda vidim da svake nedelje cene skacu pa samo mleko i mlecni proizvodi otisli za 10 do 20 odsto…

  2. Statistike… U nemackoj statistike kazu da ima dva miliona ne zaposlenih, a u zaposlene se racunaju svi stariji koji idu u skolu jer ih je poslao socijalamt, svi koji rade u lajv firmama za platu sa kojom plate stan, struju vodu i ne ostane im ni za jedan hleb… a takvih je jos 4 miliona bar. Tako i u srbiji kad izracunaju platu jorgovanke i platu devet radnika, dobiju da radnik ima 1000 eura, jebala ih matematika.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!