Друштво

НВО: Паре давали на часну реч

НЕВЛАДИНЕ организације и удружења грађана добила су прошле године из буџета укупно 3.052.736.657 динара, наводи се у првом годишњем извештају Владине Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом. Анализом извештаја министарстава и Владиних институција дошло се до података да су највећа издвајања (93,2 одсто) удружења добила преко буџетске линије намењене невладиним организацијама, нешто више од 2,8 милијарди динара. Око 3,5 одсто добили су преко накнаде из социјалне заштите, око 2,5 одсто из субвенција јавним нефинансијским предузећима, и нешто мање на основу специјализованих и услуга по уговору.

Владина канцеларија уочила је и да су немали износи дељени удружењима и мимо конкурса. Највише новца мимо конкурса поделило је бивше Министарство омладине и спорта.

У извештају који ће у четвртак бити презентован јавности, наводи се и да је финансијску подршку лане добило укупно 1.428 пројеката, које је реализовало 1.178 НВО. Око 1.000 је добило новац за један пројекат, 114 за два, 28 за три, 12 за четири, три организације за шест, док је по једна добила паре седам, осам и девет пута. Више од по 10 милиона динара добило је 56 организација, а највеће износе добиле су спортске.

ИЗВЕШТАЈ НАПРАВЉЕН ПРВИ ПУТ ОВАЈ извештај је важан јер је овакво истраживање урађено први пут, и то би требало да постане пракса. За 2012. ћемо радити и извештаје о новцу који локалне самоуправе издвајају за цивилни сектор, каже Милена Бановић из Владине канцеларије. Она додаје и да је највећи број Владиних институција финансирао пројекте на основу конкурса, чак и пре доношења уредбе која их на ово обавезује. Прави износ враћеног новца знаће се тек кад пројекти буду окончани. Осим тога, неке институције уопште нису доставиле податке, док је било и оних које су погрешно одговориле на питање.

Сходно томе, највећа издвајања имало је Министарство омладине и спорта, које је дало 2,1 милијарду динара, Министарство рада и социјалне политике, које је дало нешто више од пола милијарде, и, сада већ угашен, Фонд за заштиту животне средине, који је доделио око 130 милиона. Остале институције заједно поделиле су укупно 276 милиона динара.

Највише пара добио је Олимпијски комитет Србије, 284 милиона за годишњи програм, затим Спортски савез Србије, 117 милиона, па Одбојкашки савез (88 милиона), Тениски савез 75 милиона…

Завидне износе добили су и Егзит (нешто више од 30 милиона), Удружење Озон за акцију ”Очистимо Србију” (17 милиона), Удружење грађана ”Млада Србија” (12 милиона), Удружење ”Палацеа Солутион” (11 милиона), Бир фест (осам милиона), СУБНОР (око 10 милиона), Покрет горана Војводине (13 милиона), Удружење ратних и мирнодопских инвалида (око 10 милиона), Удружење бораца рата од 1990. (око девет милиона), Београдска отворена школа (10 милиона)… Милионске износе добило је и више удружења за помоћ особама са различитим врстама хендикепа или инвалидитета.

Занимљиво је и да су четири Владине институције вратиле неискоришћен новац у државну касу – 90,7 милиона.

НАЈВИШЕ БЕОГРАДУ

ПРЕМА овом извештају највише пројеката одобрено је у Београду (567), Новом Саду (104), Нишу (99) и Крагујевцу (50). Око 360 пројеката покрило је целу Србију, а 216 реализовано је у иностранству.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!