Безбедност

ОДКБ се спрема за повлачење НАТО снага из Авганистана

24.12.2012. –

Организација за колективну безбедност и сарадњу је самитом у Москви обележила 20 година постојања. Отварајући овај састанак на врху, Владимир Путин је рекао:

– Радећи у духу равноправности и заједничке одговорности, били смо у стању да се крећемо у свим главним смеровима и аспектима организације: војна сарадња, борба против међународног криминала, посебно трговине дрогом и кризно реаговање. Припрема за мировне операције, јачање војног потенцијала ОДКБ, укључујући Колективних снага за брзу реакцију.

Са одласком НАТО војске из Авганистана, остаће део њихове војне технике у региону. Није јасан ни механизам ни коме ће бити предато оружје. Али, иако је НАТО више од деценије у региону, није постао ништа мање опасним. Постоји велика опасност од распростирања оружја и посебно је опасно то што то оружје може допасти у руке талибанима. А делује, да ни самичланови НАТО-а нису сасвим јасно предвидели како ће решити овај проблем. ТИм пре, што им је јефтиније да једноставно оставе оружје и технику у региону, него да арсенал враћају у своје хангаре.

Самит ОДКБ је у току свог рада, усагласио почетак припрема за смањивање броја НАТО снага у Авганистану. И што се више ближи 2014.година динамика израде опште стратегије ће бити све већа. Тим пре што су и други суседи Авганистана- Пакистан, Индија, Кина узнемирени због одсуства опште политике реаговања на Авганистанску реалност без миротвораца.

На самиту је из састава организације изашао Узбекистан. Ову је одлуку Ташкента, организација добила још летос. Али, тек је сада, на састанку после пола године, она могла и бити спроведена у дело.Стручњаци примећују да ће излазак Узбекистана из редова организације, бити само од користи. Превише често је Ташкент показивао да има свој став што је ометало доношење заједничких одлука. Уз то, лични односи лидера Узбекистана Ислама Каримова са суседима у региону су далеко од идеалних. Осим тога, Ташкент је већ 1999.године излазио из блока, па му се опет враћао 2006.године. Ситуацију коментарише виши наушни сарадник Института оријенталистике Александар Књазев:

– Обратио бих пажњу на резултате посете министра иностраних послова Ташкенту, пред сам самит и апеловао бих на министра Лаврова да је излазак Узбекистана из састава ОДКБ лоше, али да остаје двострани водјно-технички договор и војна сарадња, која укључује савезнички уговор межу Русијом и Узбекистаном.

Требало би нагласити да је Москва ставила до знања да Ташкент, може ако пожели да се врати, то да учини, само ако прихвати и ратификује све уговоре које је организација у међувремену закључила.

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!