Србија

Орбан: Нећу ридати због одласка Сорошевог фонда

Најављено повлачење Фондације за отворено друштво Џорџа Сороса из Мађарске неће значити крај сукоба са мађарским премијером Виктором Орбаном. Тако барем верују у мађарској влади. А сам премијер, упитан како коментарише најаву да ће се Соросова невладина организација преселити привремено у Беч, а потом у Берлин, рекао је: „Разумећете ме ако не будем ридао због тога.”

На крилима освајања двотрећинске већине у парламенту његова странка Фидес је дан по завршетку избора најавила да ће већ у мају парламент усвојити такозвани Стоп Сорос закон, који ће омогућити забрану невладиних организација које подржавају миграцију и представљају „ризик по националну безбедност”. Осим тога, он ће предвиђати да стране донације невладиним организацијама које подржавају долазак миграната у Мађарску буду опорезоване са 25 одсто.

Мађарски медији су јуче јавили, позивајући се на писање аустријског листа „Прес”, да ће Фондација за отворено друштво затворити своју канцеларију у Будимпешти и своје источноевропске пројекте пребацити у Берлин. Мађарски сајт „444” је навео да ће канцеларија бити затворена 31. августа.

Из канцеларије је саопштено да ће сачекати усвајање закона о невладиним организацијама и да ће онда одлучити да ли ће напустити земљу. Портпарол ове организације није ни потврдио ни демантовао вест о повлачењу из Будимпеште, само је рекао за Ројтерс да прате ситуацију и процењују да ће усвајање закона бити симболичан корак ка гашењу НВО.

Мађарска влада, међутим, не очекује крај „рата” са Соросом. Напротив, њен портпарол Золтан Ковач је рекао прошле недеље да се милијардер не мири са резултатом избора у Мађарској и да се због тога у понедељак сусрео у Бриселу са потпредседником Европске комисије Франсом Тимермансом.

После сусрета у Бриселу, европски комесар је потврдио за „Брисел тајмс” да је скоро 20 година у сталном контакту са Соросом и његовом Фондацијом за отворено друштво. „Изблиза сам видео колико је посвећено и великодушно помагао различитим државама да избегну тоталитарне и комунистичке режиме”, написао је Тимерманс о Соросу.

Пре непуне две недеље, после убедљиве победе Орбановог Фидеса, Тимерманс је рекао да ЕУ има обавезу да спречи „диктатуре”, односно да се увери да „нема повратка диктатуре унутар нашег клуба”.

Кључни проблем због кога је Орбанова влада у сукобу са Соросом су миграције. Министар спољних послова Петер Сијарто је у среду рекао да „неки људи доводе у питање крајњи резултат мађарских избора упркос чињеница да је постојала разлика од 1,7 милиона гласова између прве и друге странке”.

Он је подсетио да је Одбор Европског парламента за грађанске слободе, правосуђе и унутрашње послове само четири дана након избора предложио покретање поступка против Мађарске, као и да је недељу дана након избора Сорос отпутовао у Брисел да разговара са потпредседником Европске комисије и, коначно, дан након Соросове посете Бриселу, Европски парламент је одржао пленарну седницу о Глобалном договору УН за миграције.

„Без обзира на то колико пута Џорџ Сорос оде у Брисел, без обзира на то колико пута питање илегалне имиграције буде стављено на дневни ред и без обзира на то колико савезника Џорџ Сорос има у Бриселу, нећемо устукнути. Илегалним мигрантима ће и даље бити забрањен улазак у Мађарску”, закључио је министар спољних послова и трговине Петер Сијарто.

Аутор: Биљана Митриновић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!