Србија

Остаци скелета стари 40.000 година пронађени у Србији (видео)

Др Србољуб Живановић рођен је у Сарајеву 21. децембра 1933. године, српски антрополог, палеопатолог, професор Универзитета у Лондону, члан Краљевског антрополошког института и Краљевског медицинског института у Лондону, директор Европског института за проучавање Древна словенска историја у Лондону, о Јасеновцу, председнику Фонда за истраживање геноцида и члану Словеначке академије наука и уметности. Мало је познато да је др Живановић у Србији пронашао – кромањоне, најстарији тип Европљана! – Током археолошких истраживања Ђердапа видео сам да су најстарији костури робусни, слично кромагнонским костурима – каже професор Живановић.

Да би били сигурни о чему се ради, понео је неке кости и фотографије на институт у Лондону и позвао најрелевантније стручњаке да дају своје мишљење. Сви су се сложили да је реч о кромањоњским костима, а чувени лист Натуре објавио је то као сензационалну вест. Тада су професор Живановић и његове колеге из Британског музеја направили методу радиокарбонског датирања која се и данас користи за испитивање старости костију. Утврђено је да су прегледани костури стари око 10.000 година, а др Живановић је тврдио да су они преци локалног становништва.

Кромањонски тип мушкарца висок је преко 170 цм, великих песница и стопала. Доктор Живановић додаје да су најстарије лобање, пронађене у Житишту и Бачком Петровцу, старе чак 40.000 година!

АС: Колико траје та срж у костима, по којој се може утврдити старост скелета?

СЖ: Зависи од многих ствари – земље, климе. Тако смо код Ђердапа пронашли остатке кромањона од којих пратимо порекло, јер од њих потиче становништво Балкана – и шире, Паноније, Подунавља, (Кромањонци су праисторијски народ (Хомо сапиенс сапиенс) из горњег палеолита у Француској, у близини кромањонске пећине (по којој су и добили име) Најстарији познати остаци кромањона радиометријски су датирани пре 35.000 година и колико је њихово време забринути да су били прилично напредни, могли су да говоре, чланови своје заједнице.

АС: Који је временски период?

СЖ: Па, око 30-40.000 година пре Христа. Најстарије лобање које сам пронашао биле су у Житишту и Бачком Петровцу.

Људи су се питали – одакле најстарији остаци, где нема планина ни склоништа. Међутим, било је Панонско море и људи су пали у тресетиште.

Остаци скелета стари 40.000 година пронађени у Србији (видео)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!