Економија

И ПДВ на рибу скаче са 8 на 20 одсто, за славу сви на пецање

Министарство финансија још припрема списак роба које ће од Нове године изгубити статус стратешке и на коју ћемо плаћати уместо садашњих осам, двадесет одсто пореза на додату вредност. За сада се зна да ће се међу њима наћи рачунари и рачунарска опрема, а како сазнајемо, вишу стопу пореза плаћаћемо и на рибу.

Како “Блиц“ сазнаје, Влада Србије размишља о томе да преузме модел који већ постоји у Хрватској и у још неким државама у региону, по којем би млеко и месо као стратешки производи били опорезовани са најнижом пореском стопом од десет одсто, а прерађевине са 20 одсто. Нејасно је на који начин Влада планира да примени овај модел, јер трговци и произвођачи објашњавају за “Блиц“ да за велики део производа од меса и млека већ плаћамо вишу стопу ПДВ-а.
– Порез за млеко је тренутно осам одсто и скочиће на 10, али је за павлаку, сиреве и воћне јогуте већ сада 20. Једино се још јогурт налази у групи млечних производа који немају највишу стопу ПДВ-а, али ако трговци буду приморани да урачунају толики порез, промет ове намирнице додатно ће пасти, а већ је нижи него раније – објашњава Слободан Петровић, директор „Салфорда“ у оквиру кога послују „Имлек“ и „Суботичка млекара“.

Скок цена намирница које се најчешће налазе у корпама грађана Србије додатно ће ослабити већ лошу куповну моћ становништва од којих велики део своје оброке своди на хлеб, јогурт и најјефтинији паризер.
Ипак, како за „Блиц“ каже гувернер Јоргованка Табаковић, НБС неће мењати своје пројекције инфлације. Предложене корекције ПДВ-а за одређене производе имаће једнократни ефекат од око 0,5 одсто – каже Јоргованка Табаковић, гувернер НБС.
Коментаришући нове мере Владе, гувернер каже да их доживљава као раскид са праксом у којој су годинама, па и деценијама проблеми гурани под тепих, а стварност улепшавана у политичким радионицама.
– Народна банка очекује да ће уз њихову примену лакше остваривати циљане стопе инфлације, при чему ће кључни допринос фискалне консолидације бити враћање поверења грађана и инвеститора у дугорочно одговорно вођење јавних финансија у Србији. То ће НБС омогућити да циљеве у погледу инфлације остварује уз мањи степен рестриктивности монетарне политике. Поправљање пословног и инвестиционог амбијента обезбедиће додатни подстицај економском расту – закључује гувернер Табаковић.

 

Као посебно важно, она наводи то што ћемо коначно сазнати ко и колика примања има из буџета.

 

– Јавност ће на тај начин упознати, именом и презименом људе, којих није мало, чија примања премашују она коју примају највиши функционери ове земље – закључује гувернер.

 

Данијела Нишавић/Горица Авалић

Фото: Графички студио Блица

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!