Економија

Пијаца никад скупља: Трешње и млади кромпир 200 динара

Трешње су јуче на пијаци коштале и 200 динара. Цена младог кромпира скочила је са 130 на 200 динара, лимун је са 170 поскупео на 250, док је за грашак на појединим местима било потребно издвојити невероватних 350 динара. Пијаца, чини се, никада није била скупља.

На пијацама широм Србије никада није било више људи жељних свежег воћа и поврћа, али се продавци у исто време жале да промет никада није био лошији.

Таман када су се грађани понадали да ће цене раног воћа и поврћа почети да падају – дошло је до новог поскупљења за које сваки продавац има своје објашњење.

Многима је и даље изговор за стално дизање цена скуп транспорт и сушна година, иако се цене превоза већ неко време не мењају озбиљније. Други разлог за поскупљење јесте лоше време због којег је понуда воћа и поврћа ових дана мања, а самим тим су му и цене веће.

Цена кромпира наставља да шокира грађане, па је за обичан потребно издвојити 100 динара, што је 30 динара скупље од најскупљег кромпира који је на пијацама могао да се пронађе пре месец дана.

– Млади кромпир кошта 200 динара. Он стиже из увоза, а цена је висока јер је оптерећен царином, транспортом и другим дажбинама, као и парадајз, паприка, тиквице, краставац. Стигао је и домаћи, али и он је скуп, јер је понуда мала. Пољопривредници сваке године смањују производњу јер им се не исплати, па је сада понуда мање од тражње, а онда цене неконтролисано скачу – објашњава произвођач кромпира Драган Глишић.

Од воћа су тренутно најскупље лубенице које долазе из Грчке јер је за килограм потребно издвојити 150 динара, што значи да једна просечна лубеница кошта око 1.000 динара.

– Покушали смо да нудимо и кришке лубеница умотане у фолију, тако да једна мало дебља кришка кошта око 200 динара, али ни то не помаже, јер људи немају новца. Килограм диња кошта око 200 динара. Пре недељу дана ставили смо их десетак на тезгу и до данас нисмо продали ниједну. Распитују се сви, али када чују цену, одмахну руком и купе нешто што им је потребније – прича Јелена Митровић (55), продавац на пијаци.

Слабија понуда грејпфрута, лимуна и кивија утицала је да цене овог јужног воћа поскупе за 50 одсто.

– Лимун је са око 170 динара скочио на 250. Донедавно је стизао из Турске и тада је био јефтинији, а од када долази из Аргентине, нагло је поскупео. Ретко ко је куповао лимун на килограм, домаћице су обично узимале по два, три комада, док последњих неколико дана пазаре по један лимун. Иста је ситуација и са другим јужним воћем – објашњава Раденко Лазић (65), продавац.

Високе цене и све нижа куповна моћ довели су до тога да се на пијацама купује све мање и само онда када стигну плате и пензије.

– Купујем воће на комад како би деца имала витамине. Некада ми је један од најјефтиниј ручака била мусака, али данас, када је кромпир 100 динара, више није. Јефтин ручак данас не постоји – прича Јелица Вукмировћ (45) из Београда.

 

Блиц

Фото: М. Јошида

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!