Економија

ПКБ на новој процени вредности, напредна банда штелује будзашто продају тајкунима

Даља судбина ПКБ-а знаће се тек када буде завршена нова процена целокупне имовине овог београдског предузећа за које, и поред ранијих великих очекивања, у првом јавном позиву није било заинтересованих купаца. На питање због чега се инсистира на новом утврђивању вредности капитала градоначелник Београда Синиша Мали рекао је за „Политику” да је то законска обавеза и да је процена у току.

– Закон о приватизацији прописује да за сваки следећи корак у процесу приватизације мора да се ради процена имовине закључно са крајем претходне године. У овом случају то је 31. 12. 2015. године – објаснио је Мали.

Први јавни позив објављен је 31. децембра прошле године због чега су могли да буду коришћени последњи доступни подаци о вредности капитала из 2014. Почетна цена била је 51 одсто од вредности сталне имовине – 156 милиона евра.

 Шта ће бити са 2.000 запослених
И поред недавне изјаве градоначелника Београда да запослени не треба да брину за посао и да ће се за њих наћи најбоље решење, представник синдиката ПКБ истиче да је судбина око 2.000 радника у корпорацији неизвесна.– По моделу приватизације који је започет не продаје се фирма већ имовина и запослени се нигде не помињу. Они планирају за запослене социјални програм, а будући послодавац нема никакву обавезу да било кога задржи на платном списку – каже Ђорђевић.

Међутим, председник самосталног синдиката ПКБ Милисав Ђорђевић страхује да се на овај начин обара цена предузећа која је и тако већ потцењена. Овим се, према његовим речима, наговештава да ће компанија бити понуђена практично будзашто јер у другом кругу почетна цена надметања може да буде и 30 одсто од процењене вредности. Он каже да само земља (око 17. 000 хектара) на општини Палилула вреди неупоредиво више. Од тога је око хиљаду хектара пољопривредног земљишта у грађевинској зони, уз сам пут ка Зрењанину и код Пупиновог моста, где се хектар продаје и по цени од 500.000 евра. Незванична процена је да је вредност стоке (око 26. 000 грла) око 20 милиона евра, не рачунајући савремену опрему и шталу у коју је последњих година уложено око 16 милиона евра, истиче наш саговорник.

Градоначелник Београда међутим каже да у овом тренутку не може да „прејудицира на колико ће бити процењена нова вредност имовине ПКБ-а”.

– Њу ће одредити овлашћени независни проценитељи по устаљенојметодологији – истиче Мали.

Представници државе не пропуштају да истакну да је дуг корпорације према повериоцима нарастао на готово 70 милиона евра и да би за ПКБ најбоље било да добије приватног власника и професионални менаџмент.

Ђорђевић тврди да је само на основу укидања премија за откуп млека ПКБ за годину и по дана оштећен за 700 милиона динара. Децембра 2014. одлучено је да се из буџета не премирају фарме који производе три милиона литара млека квартално.

– Јасно је да је та одлука донета искључиво за ПКБ јер једино овај комбинат има толику производњу. Ето на који начин нам је држава помогла – каже Ђорђевић.

Аутор: И. Албуновић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!