Економија

Почиње да нас једе ИНФЛАЦИЈА која је ове године дупло већа него претходне!

ИНФЛАЦИЈА у Србији ће се, према мајским пројекцијама Народне банке Србије, у наредних годину дана кретати око централне вредности циља од 3 процента, саопштила је данас гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић.

– Према нашој мајској пројекцији, међугодишња инфлација ће се у наредној години дана кретати око централне вредности циља под утицајем привремених фактора, пре свега светске цене нафте и примарних пољопривредних производа, које већ извесно време расту услед повећаног оптимизма око глобалног привредног раста – рекла је Табаковић у обраћању поводом презентације мајског извештаја НБС о инфлацији.

По очекиваном престанку деловања ових фактора, од средине наредне године, инфлација ће се, каже, кретати у доњој половини циљаног распона од 3 посто плус/минус 1,5 одсто и ту ће се задржати у средњем року.

Гувернер истиче да је инфлација у Србији остала чврсто под контролом упркос бројним шоковима који су долазили како из међународног окружења, тако и по основу измењених услова пословања и потрошње у Србији, што ће се, по оцени НБС, наставити и у наредном периоду.

Просечна инфлација у 2020. је, како наводи, износила 1,6 процената, а око доње границе циља инфлација кретала се и у првом тромесечју ове године, чиме је НБС очувала укупну макроекономску стабилност, а тиме и повољне услове пословања и реалну вредност доходака грађана.

– Као и у другим земљама у региону, под утицајем виших цена енергената и хране, као и услед деловања ефекта ниске базе из истог периода претходне године, инфлација се у априлу нашла близу централне вредности циља. На нивоу од око или испод 2,0 процента све време налази се и базна инфлација, што потврђује да су инфлаторни притисци са стране тражње и даље ниски – објашњава Табаковић.

Гувернер НБС је такође рекла да су услови задуживања на домаћем тржишту остали повољни, и да је настављен раст кредитне активности, као резултат претходног ублажавања монетарне политике.

Подсетила је да је у периоду од претходног Извештаја о инфлацији, референтна каматна стопа задржана на 1,0 посто, што је њен најнижи ниво у режиму циљања инфлације.

– Финансијски услови на домаћем тржишту остали су подстицајни, а захваљујући ефектима претходног ублажавања монетарне политике, као и одобравању кредита из гарантне шеме по повољним условима, каматне стопе на динарске кредите привреди приближиле су се стопама на евроиндексиране кредите. То је резултирало и повећаним коришћењем динарских кредита и даљим напретком у процесу динаризације – навела је Табаковић.

Раст кредита привреди и становништву је, каже, на међугодишњем нивоу износио у просеку 8,7 процената у првом тромесечју, предвођен повећањем инвестиционих кредита привреди и стамбених кредита становништву, што указује на то да је структура кредита повољна са становишта подршке одрживом привредном расту.

– Не мање важно, први пут од избијања пандемије, резултати анкете о кредитној активности показују да су банке у првом тромесечју ове године ублажиле кредитне стандарде, као и да се очекује да ће то наставити и у наредном периоду – додаје Табаковић.

Учешће проблематичних кредита у укупним кредитима и даље је испод преткризног нивоа и у марту је износило 3,9 посто, навела је гувернер, при чему је значај таквог резултата илустровала чињеницом да је у време претходне, финансијске кризе 2008. године, тај показатељ износио преко 17 процената.

– Управо овај податак говори о значају донетих монетарних и фискалних подстицаја у условима кризе изазване пандемијом, али и релативне стабилности девизног курса, јер је то омогућило да се очува финансијска стабилност и да се настави снажна интеракција реалног и финансијског сектора – нагласила је Табаковић.

Приоритет монетарне политике и у наредном периоду биће обезбеђење ценовне и финансијске стабилности, уз подршку што бржем расту наше привреде и запослености, даљем расту извозног сектора, као и повољном инвестиционом амбијенту, поручила је на крају гувернер НБС Јоргованка Табаковић.

Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!