Србија

Поклон из Ши Јана стигао у Србију пре кинеског председника

Крагујевац – Уочи Дана града, на Ђурђевдан шестог маја, у Крагујевац је у тајности стигао вредан поклон из Ши Јана, родног града председника НР Кине Си Ђинпинга. Шта се крије у добро заштићеном пакету, који због мера надзора нисмо могли да видимо, „Политика” је сазнала јуче, у разговору са Мињом Обрадовић, градском већницом задуженом за међународне односе. У питању је реплика једног кинеског ратника од теракоте, чије су скулптуре похрањене у гробницу првог кинеског цара Ћин Ши Хуанга, који је 221. године пре нове ере покорио завађена племена и ујединио Кину.

Гробница цара ујединитеља, са око 8. 000 скулптура војника у природној величини, пронађена је 1974. године, сасвим случајно, када су кинески сељаци, у јеку Културне револуције Мао Цедунга, копали бунар за воду. Од тада до данас, кинески војници од глине не престају да опчињавају свет.

Реплика скулптуре кинеског војника стигла је у Крагујевац, захваљујући председнику Србије Томиславу Николићу, који је крајем августа прошле године био у званичној посети Кини. Тада је у Пекингу потписан Меморандум о разумевању између града Крагујевца и кинеске државне компаније ЦМЕЦ, која овде жели да изгради велику кланицу за прераду сточног меса, а председник Николић је том приликом иницирао и братимљење свог родног града са родним градом кинеског председника Си Ђинпинга.

– Поклон кинеског града Ши Јан, великог привредног центра Кине, са око осам милиона становника, представља израз велике наклоности према једној земљи и Крагујевац ће, одмах по конституисању локалне скупштине 10. јуна, окончати већ покренуту процедуру за братимљење са родним градом кинеског председника – каже већница Обрадовић.

Према речима наше саговорнице, реплика фигуре кинеског ратника из гробнице првог кинеског цара Ћин Ши Хуанга пребачена је у Србију авионом, а читава процедура, пре слетање на београдски аеродром „Никола Тесла”, трајала је око два месеца.

Овај вредан поклон, који се већ месец дана чува у Амиџином конаку Народног музеја у Крагујевцу, јавности ће бити приказан 17. јуна, када председник Кине Си Ђинпинг долази у званичну посету Београду. У крагујевачкој локалној самоуправи очекују да ће до тада бити завршене све формалности око братимљења са градом Ши Јан.

– Делегација Ши Јана први пут је боравила у Крагујевцу децембра прошле године. Са тим градом, који је стара престоница Кине, као што је Крагујевац прва престонице Србије, планирамо сарадњу на више поља, пре свега индустријском и научном, будући да у Ши Јану постоји велики број универзитета – наводи већница Обрадовић.

Иначе, на месту где су пронађени кинески ратници од теракоте, 1979. године подигнут је Музеј првог цара династије Ћин – Ћин Ши Хуанга. Иако се 1994. године мислило да је читав комплекс царске гробнице просторно заокружен, истраживања и археолошка ископавања су настављена. Претпоставља се да у царском подземном маузолеју, који је био прекривен слојем земље високим педесетак метара, има још скулптура војника који су, симболично, остали да чувају свог војсковођу и после његове смрти.

Одлуком Унеска гробница цара Ћин Ши Хуанга са око 8. 000 војника који су приказани у борбеној формацији, са луковима и стрелама, мачевима и копљима, проглашена је 1987. године за светску културну баштину. Интересантно је да у гробници, која је грађена бар тридесетак година, не постоје две идентичне фигуре ратника.

Аутор: Бране Карталовић, Политика

Фото: Политикин забавник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!