Економија

Покрадено, опљачкано и развучено! У робним резервама резерви само за три месеца

Београд – Државне робне резерве имају довољно стратешких прехрамбених производа у складиштима и магацинима за наредна три месеца. Основне намирнице, попут уља, шећера, брашна, месних конзерви, за потребе становништва у ванредним ситуацијама, чувају код самих произвођача, каже за „Новости“ Зорица Анђелковић, в. д. директора Дирекције републичких робних резерви Србије.

Куповина енергената, нафте и мазута, затим пшенице и кукуруза, основних намирница за потребе Робних резерви финансира се из државног буџета, за шта се издваја отприлике око 1,5 милијарда динара на годишњем нивоу, колико је добијено и за текућу годину.

„Буџет робних резерви регулише се Законом о буџету Републике за сваку годину“, каже Анђелковић.

„Висина буџета креће се око 1,5 милијарди динара за све активности, од куповине добара, до плаћања услуга.“

Већина производа, иначе, које Резерве поседују, чувају се на залихама код самих произвођача. То су основне намирнице – јестиво уље, шећер, брашно, месне конзерве, пасуљ, пиринач… Лекови и санитетски материјал складиште се код фармацеутске индустрије, с којом је склопљен уговор, а енергенти у резервоарима нафтне компаније НИС.

„Није реално да имамо свеже месо у складиштима, јер би се због ограниченог рока трајања покварило, али зато имамо уговоре са фармерима у Србији о тову стоке“, објашњавају у Робним резервама.

„Тако у кризним ситуацијама и поремећајима снабдевања на тржишту можемо да обезбедимо одређене количине полутки.“

Када је реч о житу, Робне резерве чувају пшеницу, рецимо, у приватним силосима широм Србије, јер је свега неколико друштвених пољопривредних газдинстава, попут београдског ПКБ или „Драгана Марковића“, остало неприватизовано.

Дирекција поседује неколико група робе: пољопривредно-прехрамбени производи, лекови и санитетски материјал и енергенти. Поред тога има нешто мало робе за индустрију, као што су материјали за грађевину.

Интервенције због већих поремећаја

По новим прописима, Робне резерве не интервенишу одмах, као раније, чим дође до драстичног скока цена неке робе. Дирекција РРР интервенише у случају већих поремећаја и несташица на тржишту, дакле, у ванредним ситуацијама, под условом да не постоји могућност увоза дефицитарне робе.

„Улога робних резерви је у одржавању фер конкуренције на слободном тржишту, отклањању вештачки изазваних поремећаја, одржавању стабилних цена, интервенцијама на тржишту услед елементарних непогода и других кризних стања“, каже Петар Богосављевић, председник Покрета за заштиту потрошача.

Д. Маринковић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!