Србија

ПОШТЕЊАЧИНА! Вучић и ближа фамилија власници су некретнина које вреде више милиона евра и то само у Београду (фото)

Премијер Александар Вучић власник је једне, а чланови његове породице шест некретнина у српској престоници које вреде више од милион и сто хиљада евра. Донедавно породица је имала још један стан који је продала. Два стана су откупљена од државе деведестих година по повлашћеним условима.

Имовински картон премијера Србије Александра Вучића, објављен на сајту Агенције за борбу против корупције, указује да је један од најсиромашнијих државника у региону.

Власник је само једне гарсоњере од 30 метара квадратних. Не поседује ништа више од имовине – ни аутомобил, ни фирму, нити уштеђевину у банци. Плата му је око хиљаду евра месечно, тако да је чак и куповина гарсоњере за њега била луксуз.

Вучићева породица, међутим, поседује већи број некретнина у главном граду. Углавном су то велики станови на локацијама где су скупи квадрати, показује истраживање Мреже за истраживање криминала и корупције – КРИК.

Премијерова супруга власник је стана од око 100 квадрата који се налази одмах поред његове гарсоњере у насељу „Белвил“. Купила га је од бизнисмена за ког опозиција тврди да је близак власти.

Стан од 118 квадрата у Yубизнис центру, који је Вучић откупио од државе деведесетих, није јасно чији је. Иако га је Вучић уговором поклонио бившој супрузи, уговор о поклону никада није стигао до катастра па се премијер и даље званично води као власник стана.

Брат премијера власник је стана од 108 квадрата на Новом Београду.

Премијерови родитељи власници су породичне куће у Јајинцима од скоро 200 квадрата, стана од 112 квадрата у центру Београда и стана од 80 на Новом Београду. Мајка је имала још један стан од 62 квадрата у Београду, али га је продала док је трајало истраживање КРИК-а. Њихов најскупљи стан налази се у Крунској улици, а премијеров отац добио га је крајем деведесетих година у размени са Народном банком. Размена је, према мишљењу стручњака, била на штету банке.

Укупна површина некретнина, не рачунајући недавно продат стан, је 786 метара квадратних, а према тржишним ценама вреде милион и сто шездесет хиљада евра. Недавно продат стан вредан је 75.000 евра.

Премијер Вучић од 2012. године прима плату у просеку од хиљаду евра месечно, док је плата његове супруге у Министарству спољних послова 65 хиљада динара. Родитељи Анђелко и Ангелина су пензионери и примају, према изјави Вучића, пензије од 90.000 и 80.000 динара месечно. Плата брата Андреја, који ради у Народној банци Србије, непозната је.

Вредност станова

Новинари КРИК-а ангажовали су агенцију за некретнине да прорачуна вредности станова. За сваки од њих урађен је детаљан прорачун. Тржишна вредност стана не мора да се подудара са вредношћу у уговору. Агенција није желела да буде именована у тексту. У збирну вредност није урачунат стан у Улици Јурија Гагарина иако се у катастру води на премијеровог оца – уверили смо се да је тај стан размењен са Народном банком. Током истраживања продат је стан у Николе Тесле, па се ни он није нашао у прорачуну.

КРИК је ову причу урадио у оквиру пројекта истраживања имовине домаћих функционера, који су подржали и читаоци сајта. КРИК сматра да би грађани требало да буду информисани о томе шта од имовине поседују водећи функционери и њихове породице (повезана лица). Због овог истраживања, провладин таблоид „Информер“ покренуо је хајку против наших новинара.

Infografika-16-04-12

Премијер је новинарима КРИК-а рекао да он никада није имао новца и да су му родитељи финансијски помогли када је куповао гарсоњеру у „Белвилу“, као и код отплате стана који је од државе откупио деведесетих година.

Рекао је да он нема везе са станом своје супруге, као ни са некретнинама родитеља и брата.

„Ви сте сабирали бабе и жабе. Не можете да ми нађете ништа па сте онда узели да сабирате шта су ми отац и мајка имали“, рекао је Вучић.

„Знате шта је проблем са свима који мисле да ће истражујући нешто да пронађу? Немају шта да пронађу. Никад нисам крао, никада нисам узимао“, каже Вучић, „На мени нема ништа скупоцено. Мене занима шта могу да урадим за своју земљу и свој народ.“

За стан који је добио од државе деведесетих Вучић је рекао да га је на крају преплатио. Негирао је да је његов отац стан у Крунској откупио по привилегованом договору.

„Белвил“ и „WинWин“

Премијер Вучић купио је гарсоњеру у априлу 2014, пише у уговору који поседује КРИК.

Она се налази у чувеном новобеоградском насељу „Белвил“ које је саградила компанија Мирослава Мишковића, а према тржишној цени данас вреди око 51.000 евра. Премијер је стан платио, према уговору, 39.000 евра.

Тамара Ђукановић
Тамара Ђукановић

Премијер својом платом и без уштеђевине у банци није могао да себи приушти ову некретнину, показују званични подаци.

Вучић је за КРИК рекао да су му родитељи помогли при куповини стана.

„Отац ми је платио гарсоњеру.“, рекао је Вучић, „Родитељи су продали стан, мајка је продала и кућу у Бечеју, све што је наследила од свог оца и своје мајке, да би мени помогли да купим ту гарсоњеру. Ја сам платио неки минимални износ.“

Одмах до премијерове гарсоњере, налази се стан величине 104 квадратна метара у власништву његове супруге Тамаре Ђукановић. Она је власница и гараже од 12 метара квадратних у „Белвилу“. На тржишту се процењује да стан и гаража данас вреде око 196.000 евра.

Ђукановићева је запослена у Министарству спољних послова од августа 2010. године. Саветница је у Одељењу за Европу и зарађује око 65.000 динара месечно, према информацијама које је КРИК-у дало министарство.

Стан је купила у мају 2013. године за 135.000 евра, стоји у уговору који има КРИК.

Продавац је био Слободан Квргић, у јавности познат као власник компаније „WинWин“ која се бави продајом рачунара и друге технике. Квргића опозиционе странке описују као бизнисмена блиског премијеру. Његове фирме развиле су послове од када је Српска напредна странка (СНС) дошла на власт, показују подаци Агенције за привредне регистре. Приходи Квргићеве матичне компаније скочили су са 100.000 евра у 2010. години на 14,5 милиона евра у 2014, углавном захваљујући јавним набавкама.

Премијер је КРИК-у рекао да су његова гарсоњера и супругин стан одвојене некретнине купљене назависно једна од друге.

„То нема везе са брачним статусом“, рекао је Вучић. „То је одвојено купљено. Њени родитељи су јој то купили много раније и имају уговор о позајмици и уговор о кредиту.“

Рекао је да не познаје Квргића и да он није човек близак власти.

„Ја не знам ни ко је то. Први пут чујем“, рекао је Вучић. „Ја у животу нисам видео тог човека.“

Квргић није одговорио на питања која су мејлом послали новинари КРИК-а.

Станови купљени од државе

Два стана породица је повољно откупила од државе у време када је Александар Вучић био министар информисања у влади Слободана Милошевића. Ти станови купљени су по привилегованим ценама, мада премијер тврди да он није утицао на то.

Стан величине 118 метара квадратних у Булевару Михајла Пупина, у Yубизнис центру – згради познатој и као „Црвенкапа“, Вучић је откупио од државе децембра 1998. Овај трособан стан данас има процењену вредност од око 231 хиљаду евра.

Институције су, кршећи закон, одбиле да новинарима КРИК-а доставе документацију у вези са овим станом, тако да није познато колико је премијер укупно платио некретнину.

Вучић каже да се не сећа колико је укупно платио стан, али тврди да га је преплатио, јер му је после 2000. године наплаћен екстрапорез.

„Не знам (колико сам платио). Нисам се спремио да вам се правдам. После 2000. тражили су додатни порез и то сам платио. Платио сам толико да су они били веома срећни што су успели да ме казне“, рекао је Вучић.

Вучић је рекао да му је и око исплаћивања тог стана помогла породица, али и шеф Српске радикалне странке Војислав Шешељ.

„Нисам доплатио ја, већ највећим делом отац јер нисам имао новац, као што га ни данас немам“, рекао је Вучић. „Да будем захвалан и фер, мислим да је и Шешељ помогао па је дао и он нешто.“

Шешељ је новинару КРИК-а рекао да се не сећа да ли му је новчано помогао, али да му је он потписао молбу да добије стан. „Он није хтео да потпише молбу. Иако је имао жену и дете и живео као подстанар у 28 квадрата. Сматрао је да му скромност тако налаже.“

Премијер је 9. децембра 2013. године потписао уговор којим је овај стан поклонио бившој супрузи. Овај уговор, међутим, није заведен у катастру и Вучић се тамо и даље води као власник. Премијер је рекао да није била његова обавеза да упише промену у катастру.

Још један стан је, како КРИК открива, породица откупила по повлашћеним ценама.

Трампа са банком

Анђелко и Ангелина Вучић, премијерови родитељи, власници су троипособног стана у центру Београда у Крунској улици. Овај стан величине 112 метара квадратних најскупља је некретнина коју породица има.

Стан је, како показује документација коју су сакупили новинари КРИК-а, откупљен од Народне банке Југославије 1998. године у веома добром договору по породицу.

Анђелко Вучић радио је у овој институцији.

Стан је био у власништву контроверзног бизнисмена Златана Перучића, директора „Беобанке“, који га је од државе откупио 1992. Перучић је, затим, стан продао компанији „ММ инжењеринг“ у марту 1998, а она три месеца касније Народној банци Југославије. Цена за коју је Народна банка откупила стан била је тадашњих 2,3 милиона динара (380.000 тадашњих немачких марака).

Донирај КРИК_300x140Свега седам дана касније, Народна банка је оверила уговор са Анђелком о размени станова. Занимљиво да је уговор био припремљен десет дана пре него што је банка купила некретнину од „ММ инжењеринга“.

Вучићеви родитељи су са Народном банком мењали стан на Новом Београду, величине 89 метара квадратних, за стан од 112 метара квадратних у центру града. Стан који су добили од Народне банке вреди близу 240.000 евра, скоро три пута више од стана који су дали у замену – према данашњим тржишним ценама.

Није јасно зашто је Народна банка пристала на овакву погодбу. Стручњаци са којима су причали новинари КРИК-а истакли су да је банка морала да измери вредност квадрата оба стана, а не да рачуна „квадрат за квадрат“. Оваква размена била је, како сматрају стручњаци, на штету Народне банке.

Разлику од 23 метра квадратна, за колико је већи стан у Крунској, премијерови родитељи су доплатили свега 14.500 динара (тадашњих 2.400 немачких марака).

Породици је омогућено да доплата за стан буде мала јер су са банком склопили уговор о откупу, мада стручњаци кажу да нису имали основа за то.

Такав уговор, који је предвиђао да стан може да се откупи по цени знатно нижој од тржишне, могли су да склопе они који су живели у државним становима. Родитељи Александра Вучића, међутим, нису живели у том стану, па није јасно како им је банка омогућила повољнији откуп.

Премијер тврди да је стан размењен с банком 1997. када он није био министар. Уговори које је КРИК добио од Геодетског завода, међутим, састављени су средином 1998. године, неколико месеци пошто је Вучић постављен на министарску функцију.

„Какве то везе има са мном? Нисмо ми били на власти 1997. када је мој отац заменио стан. Имам уговор да је било 1997, рекао нам је Вучић, „Мој отац је променио стан у којем су живели 21 годину на новом Београду и доплатио. Без икакве власти и без ичега. Па ја нисам ни знао да се они селе на Врачар.“

Остале некретнине

Родитељи премијера власници су још неколико некретнина у Београду.

Приватност

Новинари су сакупљали искључиво званичне податке о имовини из катастра. Нису задирали у приватност и да би је заштитили – новинари су објавили само називе улице где се станови налазе, али не и прецизне адресе. Имовина челних људи у држави је легитимна тема широм света.

Отац Анђелко власник је стана од 80 метара квадратних на Новом Београду, у Улици Кларе Цеткин. Тржишна цена са припадајућом гаражом износи 111.000 евра.

Мајка је до недавно поседовала стан од 62 метра квадратна у Булевару Николе Тесле у Београду, тржишне вредности 74 хиљаде евра. Продала га је почетком 2016. године.

Највећа непокретност коју породица поседује је кућа у насељу Јајинци у београдској општини Раковица.

У кућу премијер доводи битне госте из иностранства, попут страних званичника и хвали се подрумом вина који се у њој налази.

Ова кућа је изграђена без дозволе за градњу. До данас није легализована, мада је новинарима у Одсеку за легализацију речено да је премијерова породица слала захтеве да се то реши. Цело насеље је бесправно изграђено.

Према документу који је геодет израдио, а чију копију има КРИК, кућа се води на оца Анђелка Вучића. Величина куће је 174 метра квадратна и има гаражу од 35 квадрата. Тржишна вредност је око 141 хиљаду евра.

„То је најмања кућа у окружењу. Отац је ’92 узео плац, а ’93 почео да гради. Није легализована зато што није било могуће да се легализује икоме на том месту.“, рекао је Вучић, „Већ пети пут подноси захтев за легализацију, ваљда ће сад да легализује.“

Кеш и кредит

Брат премијера Андреј Вучић власник је четворособног стана стана од 108 метара квадратних. Стан се налази у Улици Антифашистичке борбе на Новом Београду и према тржишној цени данас вреди око 191 хиљаду евра.

Андреј ради у Народној банци Србије, али његова примања нису позната. Ова институција одбила је да КРИК-у достави тај податак, напомињући само да је Андреј запослен у Народној банци више од 18 година и да је завршио Економски факултет у Београду.

Андреј Вучић
Андреј Вучић

Пре куповине стана, био је пријављен на адреси у Крунској где живе његови родитељи.

Андреј је стан купио априла 2008. године заједно са тадашњом супругом за 200.000 евра. За куповину, према уговору, уплатили су 100.000 евра са рачуна, док су остатак исплатили из кредита који су подигли код банке. За кредит од 156.000 швајцарских франака, који је Андреј подигао, заложили су овај стан.

Четири године касније Андреј се развео и откупио половину стана од бивше супруге. Према уговору из септембра 2012. године, који поседује КРИК, уплатио јој је 40.000 евра.

Андреј није пристао на интервју за КРИК, рекао је да није јавна личност и да стога не жели да се појављује у јавности.

„Вама смета што мој брат има стан“, рекао је Вучић. „Сабрате ми шта има мој брат. Ви истражујете мог тату од 75 година и моју маму од 72 и занимљиво ми је да то радите пошто се то никада није радило и нема везе са никаквом влашћу.“

„Имам ја да вам кажем, има још нешто што нисте сабрали“, рекао је Вучић. „Имам ја још вредније нешто. У Бугојно (Босна) треба да пођете са мном, где су нам куће које нисмо продали. Сад отац продаје још један стан, вероватно тај у Кларе Цеткин, да вас обавестим. Продаје да би направио кућу у Бугојну, да би своје огњиште обновио.“

Притисци током истраживања

Током рада на овој причи, новинари КРИК-а били су изложени притисицима и саботажама. Поједине институције су, кршећи Закон о приступу информацијама од јавног значаја, одбиле да новинарима доставе податке о имовини премијерове породице.

Републички Фонд за здравствено и пензијско осигурање (ПИО фонд) одбио је да новинарима достави податке о радном стажу премијера Вучића, за период пре него што је ушао у владу. Пре две недеље Повереник је овој институцији наложио да КРИК-у достави тражене информације, али она до данас то није урадила.

Републички геодетски завод је, такође кршећи Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја, одбио да новинарима достави документацију у вези са променом власништва над непокретностима породице Вучић. Директорка катастарске општине Нови Београд новинару КРИК-а рекла је да на захтев није одговорила јер чека „инструкције како да поступи“.

Током рада на причи, новинари су приметили да их различита лица прате и снимају мобилним телефонима.

У исто време започета је и медијска хајка на уредника КРИК-а Стевана Дојчиновића због истраживања премијерове имовине.

Насловна Информер 17.03.2016

Медијски напад на КРИК

Уредник провладиног листа „Информер“, Драган Вучићевић, јавно је напао новинаре КРИК-а на телевизији „Пинк“, а затим пет дана заредом и у својим новинама. На насловним странама је објављивао да је уредник КРИК-а мафијаш, садомазохиста, шпијун и медијски терориста. Забрињавајуће је и то што су се у „Информеру“ појавили детаљи о томе шта КРИК истраживује, шта је од документације сакупио, као и радни наслов текста. Описана је чак и комуникација уредника КРИК-а са колегама из других редакција.

КРИК верује да су ови подаци сакупљени надзором рада редакције који врши нека домаћа обавештајна агенција, највероватније Безбедоносно-информативна агенција (БИА).

Челни људи СНС-а, подржали су рад „Информера“ изјавама да је хајка која се води против КРИК-а слобода медија.

„’Информер’ није мој лист“, рекао је Вучић у интервјуу за КРИК. „То је приватни лист, а немојте да их етикетирате као мој зато што вам се не свиђа шта пишу.“

„Уверен сам да вас нико не прати као новинара. То би било веома лоше за нашу земљу. Нити Вас доживљавам као државног непријатеља. Ја Вама желим успешан рад. Мислим да увек у разговору могу да Вам одговорим на свако питање, макар имали само непријатна питања. За разлику од других, ја нисам побегао“, рекао је Вучић.

Пишу: Стеван Дојчиновић, Павле Петровић

Крик.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!